Norra kuldaeg läbi

12. august 1998, 00:00

Norra tööstuse kuldaeg on selleks korraks ümber, põhjuseks tooraine hinnalangus ja kapitali kallinemine. Valitsus näeb vaeva headel aegadel antud lubaduste täitmisega, samal ajal kui riigikassa tulud nafta müügist on oluliselt kahanenud.

Allakäik algas nafta hinna langusest. Juba esimeses kvartalis jäi kolme naftahiiglase Statoili, Norsk Hydro ja Saga ühine tegevuskasum 2,8 mld Norra krooni võrra varasemale aastale alla.

Teises kvartalis oli hinnalanguse mõju veelgi rohkem tunda. Statoili tulud vähenesid 2,8 mld krooni. Saga avaldab tulemused septembris, millest pole midagi head loota.

Kiiret abi nafta hindade tõusust analüütikud silmapiiril ei näe.

Oslo börsi liidri Norsk Hydro käsi on käinud veelgi halvemini. Lisaks nafta hinna langusele on löögi alla sattunud ka kontserni kaks teist tegevusharu -- alumiinium ja kunstväetised. Alumiiniumi hind on aasta alguse 1557 dollarilt tonnist langenud 1300 dollarile. Norra alumiiniumitööstusele, mille tipus on Hydro ja Elkem, tähendab alumiiniumitonni hinna langus 100 dollari võrra tulude vähenemist ligi 600 miljoni krooni võrra.

Nagu Hydrole sellest veel ei piisaks, on suvel kukkunud ka ammoniaagi hind. Hydro osakaal Oslo börsil on aasta alguse 16,8%-lt alanenud 12%-le.

Peale selle seisab Norra kütusefirmadel ees gaasilepingute ülevaatamine, mis erinevalt naftast sõlmitakse poolaasta peale. Gaasi hind järgib nafta hinna liikumist, mistõttu sügisesed lepingud sõlmitakse ilmselt madalamal hinnatasemel.

Veel üks raskustesse sattunud majandusharu on laevandus. Kuivlastilaevade veohinnad on langenud viimase 11 aasta madalaimale tasemele ning alal valitseb sügav pessimism. Põhjuseks on eelkõige Aasia finantskriis, millest toibumiseks võib kuluda aastaid.

Norra keskpank on tänavu mitu korda intresse tõstnud, et toetada krooni, mida kõigutab nii nafta hinna langus kui kartused, et Norra valitsus ei suuda eelarvekulutusi kärpida. Pinged kodanliku vähemusvalitsuse riigieelarve ümber on sedavõrd suured, et võivad eelnõu avalikustamise järel kuue nädala pärast vallandada valitsuskriisi. DI-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing