23. august 1998 kell 22:00

Üüriturul pole piisavalt odavaid kortereid

Raskused eluasemelaenu saamisel pole oluliselt mõjutanud korterite üüriturgu. Eluaseme ostust loobuma pidanud inimesed on küll suurendanud nõudlust üüriturul, kuid mitte sel määral, et keskmised üürihinnad oleksid märgatavalt tõusnud. Peamine põhjus hindade stabiilsele tasemele on ilmselt see, et omanikud olid hinnataseme juba varem väga kõrgele kruvinud.

Suurim puudus on endiselt odavatest korteritest (üürihinnaga kuni 3000 krooni kuus) äärelinnas. Oma osa on suures nõudluses üliõpilastel, kellele ei jätku ühiselamukohti. Kuna nõudlus odavate korterite järele on väga suur, siis on kinnisvarabüroo Uus Maa maakleri Triin Seppeli sõnul aastaga näiteks Mustamäel mõne korteri üürimine 300--400 krooni kallimaks läinud. Kui omanik on teinud korraliku remondi, siis võib Mustamäel korteri eest ka 4000 krooni kuus saada. Sellise korteri valib inimene, kes hindab paremat kvaliteeti ja samas ei soovi kesklinnas välismaalastega konkureerida. Kuigi transpordikulud on äärelinnast tööle sõites suuremad, on üürid seal siiski tunduvalt odavamad ja üürnikul jääb raha üle teiste kulutuste jaoks.

Üha suuremat rolli mängib peale korteri enda ka korteri ümbrus (trepikojad jne). Üürile antav korter võib küll olla suurepärane, kuid kui klient jõuab määrdunud trepikotta, siis teeb ta mõnikord otsuse ära juba enne korteri nägemist. Eelkõige peaksid korterite ümbruse üle vaatama kallimate korterite omanikud.

Omanik soovib enamasti üürida korteri välja mitmeks aastaks ja seetõttu öeldakse mõnikord «ei» neile, kes tahavad korterit üürida vaid mõneks kuuks. Hinda saab sageli madalamaks kaubelda, kui üürnik on nõus mitme kuu eest ette tasuma.

Tallinna kesklinnas on üürikorterite valik suur. Seal saab üürnik valida, kas ta soovib möbleeritud korterit või mitte, ning ka hinnaskaala on lai. Kesklinnas on endale ajutise eluaseme leidnud palju välismaalasi. Hiljuti otsis Tallinnas mitu saatkonda oma töötajatele üürikortereid, keskmiselt maksavad saatkonnatöötajad kuus üüri 15 000--18 000 krooni.

Jõukaid üürnikke jagub Tallinnas ka seni ainsasse just üürimiseks ehitatud korteritega hoonesse -- nn ?veitsi majja Roosikrantsi tänaval. Triin Seppeli sõnul on see maja välismaalaste seas üsna nõutud ja sageli tuntakse huvi, kas mõni korter on vabanenud. Seni on vastus olnud eitav.

Hetkel kuum