1. september 1998 kell 22:00

Forekspank liidab varade mahtu

Investeerimispanga hind on omanike võetud laen

Äripäevale kinnitas eile ühe Eesti suurema kommertspanga esindaja, et EstIBi juhtide laen panga väljaostmiseks eelmise aasta sügisel on tänaseks ennetähtaegselt tasutud. Firma Immermann, mille taga on EstIBi praegused juhid, võttis eelmisel sügisel Ühispangast laenu üle 60 protsendi EstIBi aktsiate ostmiseks. Hiljem võttis laenu üle Hoiupank ja EstIBi juhid pole praegu Ühispangale enam võlgu.

Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk ütles eile BNSile, et Forekspanga aktsiaemissioonist saadud täiendavad 60 miljonit krooni võimaldavad rahastada ühinemist EstIBiga. Forekspank kavatseb osta 50,25 protsenti EstIBi aktsiatest.

Hansapanga analüütik Mart Tõevere pidas võimalikuks, et EstIBi hind on panga omakapitali väärtus. EstIBi omakapital on üle 205 miljoni krooni, veidi üle poole aktsiate hind ületab 100 miljonit krooni.

«Minule jääb arusaamatuks, miks ostetakse kõigepealt pool pangast ning siis hakatakse mõtlema aktsiate asendussuhte peale,» sõnas Mart Tõevere. Ta avaldas arvamust, et ilmselt kantakse Forekspanga bilansis olevad EstIBi aktsiad pankade ühinemisel maha.

Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke ütles, et peamine, mida Forekspank saab, on kapital. «EstIBil on kõrge kapitali adekvaatsus.»

Samas on Forekspangal endal probleeme kapitali adekvaatsusega. Juuli lõpus oli Forekspanga kapitali adekvaatsus 10,07%, mis ületas vaid murdosa võrra Eesti Panga kehtestatud kapitali adekvaatsuse miinimumi, 10 protsenti.

Ühispanga juhatuse liige Targo Raus ütles, et praegu saab Forekspank liitumisest EstIBiga juurde varade mahtu. «Kindlasti on EstIBi väärtus langenud võrreldes sellega, mis ta oli siis, kui Tallinna Pank püüdis EstIBi liita,» tõdes varem Tallinna Panga nõukogu juhtinud Raus.

«Enamik EstIBi laenukliente on Hansapangaga arveldavad kliendid,» sõnas Raus. «Kui nad on Hansapangaga rahul, ei tule nad Forekspanka arveldama.»

Hoiupanga endine juhatuse esimees Aare Kilp ütles, et EstIBi peamine väärtus on panga professionaalidest kaader. «Seal on tugev väljaõppinud personal, mis annab Forekspangale palju juurde,» lisas Kilp.

Kilp tunnistas ka, et EstIBi laenuportfell on Eesti pankadest kõige kvaliteetsem. «EstIB pole laenukahjumeid praktiliselt saanud,» tõdes ta.

Teise Hoiupanga endise juhi Üllar Jaaksoo hinnangul oleks EstIB varem või hiljem pidanud hakkama universaalpangaks või investeerimisfirmaks. Ta leidis, et ühinemine Forekspangaga on eelkõige kasulik EstIBile, kelle personal saab pangandustegevust jätkata.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, et keskpangal pole midagi selle vastu, et anda Forekspangale luba omandada oluline osalus EstIBis. «Seaduse järgi on meil kuu aega vastata, kuid protsess võib toimuda kiiremini,» sõnas ta.

Forekspank ja EstIB keeldusid eile kommenteerimast pankade liitumist, lubades seda teha täna pressikonverentsil.

Forekspank teatas eile börsile, et uuele pangale leitakse uus ärinimi.

Uue panga nõukogu kavatsetakse koostada 6liikmelisena, mille esimeheks saab EstIBi praegune nõunik Gunnar Kraft. Panga juhatuse esimeheks saab Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk ja aseesimeheks EstIBi president Härmo Värk.

Forekspanga ja EstIBi liitmisel tekib 4,2 miljardi kroonise varade mahuga pank, millega uus kommertspank jääb Eestis suuruselt kolmandaks.

Selle aasta kevadel oli plaanis liita EstIB Hoiupangaga. Päevakorral oli ka see, et EstIB võtab üle Hoiupanga juhtide repolaenu Daiwa pangast.

Hetkel kuum