17. september 1998 kell 22:00

Hansapanga nõukogu toetas Swedbanki

«Nõukogu sisuliselt toetas Swedbanki pakkumust korraldada uus emissioon, mille käigus emiteeritakse 14,7 miljonit aktsiat,» ütles Hansapanga nõukogu esimees Hannes Tamjärv.

Tamjärve sõnul garanteerib Swedbank emissiooni 100 krooniga aktsia kohta. «See garantii on siduv, mis tähendab, et leping on allkirjastatud,» ütles Tamjärv.

Emissioonis võivad osaleda kõik Hansapanga aktsionärid, kes saavad nelja aktsia kohta osta ühe uue aktsia hinnaga 100 krooni. Swedbanki ettepaneku kiitis vahetult enne Hansapanga nõukogu koosolekut heaks ka panga juhatus.

17. oktoobril toimuva aktsionäride koosoleku päevakorra võib Hansapanga nõukogu kinnitada juba sel laupäeval Helsingis toimuval koosolekul. Pärast aktsionäridelt heakskiidu saamist selgub ka kuupäev, mille seisuga fikseeritakse emissioonil osaleda võivate aktsionäride nimekiri.

Eilne aktsia sulgemishind oli 78 krooni, emissiooni toimumise ajal sama hinnataseme säilides peaks Hansapanga aktsionär maksma uue aktsia eest 22 krooniga turuhinnast kõrgemat hinda. Tamjärv ütles, et ilmselt on institutsionaalseid investoreid, kes on huvitatud emissioonis osalemisest ning kelle jaoks on Hansapanga aktsiate ost pikaajaline strateegiline investeering.

«Samas ütles Swedbank, et kui emissioon on läbi, siis nad alustavad konsultatsioone Hansapanga juhatusega, et vähendada oma liiga suurt osalust pangas,» märkis Tamjärv vastuseks küsimusele, mis saab siis, kui aktsionärid ei kasuta eelisostuõigust ja Swedbank peab emissiooni välja ostma.

Vastuseks küsimusele, mis saab siis, kui Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) Swedbankist kõrgema hinnaga emissiooni garanteerib, ütles Ödlund, et see oleks pangale igati hea. «Aga see ei muudaks midagi, sest meie võime proportsionaalselt oma osalusega ikkagi ise osa välja osta,» lausus Ödlund. Võimalust, et SEB omapoolse pakkumuse teeb, ei osanud Ödlund kommenteerida.

SEBi infojuht Gunilla Wikman ütles eile, et SEB-l ei ole mingeid oma arvamusi ega kommentaare Swedbanki käigu kohta. «Praegu on liiga vara midagi öelda, me arutame seda Hansapangaga,» ütles Wikman.

Hannes Tamjärve sõnul on SEBd informeeritud Swedbanki käigust ja sellega seonduvast. «Oma pakkumust ei ole SEB esitanud,» kinnitas Tamjärv. Ta ütles siiski, et kui tehakse parem pakkumus, siis aktsionärid üldkoosolekul kindlasti eelistavad seda.

Hansapanga avalike suhete juhi Kristi Liiva on sõnul on SEBi pakkumuse esitamine vaid teoreetiline võimalus. SEB peab oma pakkumuse tegema hiljemalt laupäevaks, mil tõenäoliselt kinnitatakse aktsionäride erakorralise koosoleku päevakord. SEB võib pakkumuse esitada ka hiljem aktsionäride koosolekule, kuid siis peab selle päevakorda võtmise poolt olemas üheksa kümnendikku kohal olevatest häältest.

Hansapanga nõukogu liige Joakim Helenius lausus, et kui SEB tuleb ja pakub garantiid kõrgemal hinnatasemel kui 100 krooni, siis palun väga. «Aga oksjoni idee on välja surnud, oksjonit emissioonil ei tule,» ütles Helenius.

Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis märkis, et Swedbanki käigu läbi saab pank omale korraliku kapitalibaasi. «Nüüd võime me vastu minna ka rasketele aegadele,» nentis ta.

Vastates küsimusele, kas Swedbank on pakkunud juhatuse liikmetele lepingut, mis kinnistakse juhatuse liikmed mõneks ajaks oma positsioonidele, ütles Mõis: «Sellest pole juttugi olnud, ma arvan, et meie vastastikune usaldus on niivõrd suur.»

Hetkel kuum