30. september 1998 kell 22:00

Riik võtab võlapangad üle

Jaapani valitsev liberaaldemokraatlik partei ja opositsioonierakonnad on üksmeelselt otsustanud enne 7. oktoobril lõppevat parlamendi istungjärku läbi suruda seaduseparanduse, mis võimaldab riigil ära osta kõigi raskustes pankade aktsiaid. Seejärel kannab riik halvad laenud maha ja müüb pangad siis erainvestoritele.

Valitsuse väitel pankade päästmiseks maksumaksjate raha ei kasutata, kuid Jaapani ja ka Londoni pangaeksperdid kahtlevad selles.

Jaapani pankadel on ühtekokku halbu laene 650 miljardit dollarit ehk 8710 miljardit Eesti krooni. Senistel andmetel ei kavatse riik siiski kõiki halbu laene kustutada.

Jaapani pangasektor sattus raskustesse juba 1980. aastatel, kui pangad jagasid külluslikke laene muu hulgas põllumajandusele, kinnisvarasektorile jt. Kui head ajad said läbi, sattusid pangad püsiraskustesse, kuid valitsus on seni vältinud nende probleemidesse sekkumist.

Valitsus õhutab panku ühinemisele, mis aitaks probleemidega paremini toime tulla. Esimesena teatasidki sel nädalal Tokai Bank ja Ashai Bank strateegilisest liidust, mis edaspidi viib nende ühinemiseni.

Pühapäeval esitas pankrotiavalduse Long-Term Credit Banki tütarfirma Japan Leasing Company (JLC), mille võlad ulatuvad 16 miljardi dollarini. See oleks Jaapani ajaloo suurim pankrotijuhtum pärast Teist maailmasõda.

Jaapani rahandusminister Kiichi Miyazawa ütles, et JLC pankrot on parlamendis aset leidnud pangandussektori reformimise debati loogiline tulemus. REUTERS-ETA-KL-ÄP

Hetkel kuum