1. oktoober 1998 kell 22:00

Tselluloositööstus ootab paremaid aegu

Paberi- ja tselluloositööstus on juba pikemat aega teinud panuse tselluloosi hinna peatsele tõusule, kuid seni pole nende prognoosid täitunud. Lähikuudel ei ole hinnatõusu ka ette näha. Olukord on pigem vastupidine. Pehmekiulise tselluloosi hind langes septembri keskel alla 435 dollari tonn, mis on madalaim hinnatase alates 1994. aastast.

Madal tselluloosi hind on tootjate kasumimarginaalid viinud miinimumini või isegi negatiivseks. Euroopa juhtivad tselluloositootjad Enso (Soome) ja MoDo (Rootsi) teatasid suvel ajutisest tootmise katkestamisest.

Hinnalanguse põhjus on ületootmine. Augustis suurenesid Põhja-Ameerika ja Skandinaavia laovarud 92 000 t ehk 5% 1,95 mln tonnini. Normaalne laoseis, mis analüütikute arvates näitab pakkumise-nõudluse tasakaalu, on umbes 1,5 mln t.

Optimistlikud tselluloositootjad loodavad siiski turusituatsiooni paranemist peagi. Aasia riigid, kes püüavad oma eksporti iga hinna eest suurendada, on samal ajal peatanud mitmed uued võimsuste suurendamise projektid. Positiivseks peetakse ka seda, et Hiina, kes on nii tselluloosi kui ka lõpprodukti (paber, pakkematerjal) suure potentsiaaliga ostja, on naasmas Euroopa turule.

Paljud usuvad, et halvim on möödas ja hiljemalt järgmise aasta algusest peaksid hinnad tõusma hakkama. Tselluloositöösturid on seda uskunud aga kogu käesoleva aasta.

Paberi- ja kartongisortide hinnad reageerivad tselluloosi hinnale erinevalt. Kõige tundlikumad on kvaliteetse kontori- ja raamatupaberi hinnad. MoDo teatas juba augusti keskel kvaliteetse paberi hinna 4--8protsendilisest tõstmisest alates 1. oktoobrist. Pole veel teada, kuidas turg hinnatõusu vastu võtab, kuid paljud analüütikud on skeptilised.

Aasia riikide nõudlus paberi ja kartongi järele võib lähiajal langeda 2--3% võrra, mis on esimene nõudluse langus alates 1981. aastast.

Aasia tegur ja võimalik majanduslangus Euroopas annab tootjatele väiksema manööverdamisruumi. Suurima mahuga paberisordi ajalehepaberi hind on muutuste suhtes inertsem ja jääb arvatavasti stabiilseks.

Hetkel kuum