7. oktoober 1998 kell 22:00

Bergmann andis kaheldava lubaduse

«Meie ainuke võimalus taastada usaldus ERA Panga vastu on laiendada aktsiakapitali,» ütles Bergmann. Ta lisas, et investor leitakse ööpäeva jooksul ning tegemist on Eesti investoriga. Investori nime ta ei avalikustanud, kuid kinnitas, et tegemist ei ole offshore-firmaga.

«Kui leping on alla kirjutatud, siis saab selle avalikustada,» lisas Bergmann. Ta kinnitas, et valitsuselt ja Eesti Pangalt ei paluta mitte mingil juhul abi.

Vastates küsimusele, kas EVEA Panga vastu huvi tundvad Ameerika investorid on huvi tundnud ERA Panga vastu, ütles Bergmann, et nendepoolne huvi on olemas, kuid läbirääkimisi ei peeta.

Eile küsitlesid Äripäeva ajakirjanikud ligi paarikümmet võimalikku Eesti investorit ja mitte keegi neist ei kinnitanud ERA Pangale raha andmist. Eesti suurpankade esindajad ütlesid Äripäevale, et 80 mln krooni vaba raha pole praegu ühelgi Eesti ettevõtjal. Küsitletute hulgas oli ka Ernesto Preatoni.

Mitme küsitletu sõnul pole välistatud Hüvitusfondi võimalik investeering ERA Panka. Hüvitusfondi juhte ei õnnestunud Äripäeval eile õhtul kätte saada.

Eile esitas Krediidipank ERA Pangale liitumisettepaneku. Krediidipanga president Rein Otsason lausus, et ERA Panga liitmise eelduseks on tema likviidsusprobleemidele lahenduse leidmine. Otsason märkis, et Eesti Panga ülesannete hulka kuulub ajutise likviidsusabi andmine kommertspankadele.

Kui ERA Panga likviidsusprobleemidele lahendust ei leita ja liitumine jääb ära, et mõjuta see Otsasoni sõnul kuidagi Krediidipanga tegevust. «Mõnes mõttes oleks meie positsioon isegi kindlam, sest ei peaks võtma täiendavaid riske,» lisas ta.

ERA Grupi aktsiakapital on praegu 90 mln, kui sinna lisanduks investori toodud 80 miljonit ning siis liitumisel Krediidipangaga selle 80 miljoni kroonine aktsiakapital, kujuneks liitpanga aktsiakapitaliks 250 miljonit krooni.

Krediidipangal käivad läbirääkimised mitme potentsiaalse strateegilise välisinvestoriga, kuid Otsason ei soostunud investorite nimesid ega päritolumaad avaldama.

Võimalust, et EVEA Panga vastu huvitundnud Ameerika investorid tunnevad huvi hoopis ERA Panga vastu, nimetas Otsason ERA Panga jaoks positiivseks. Kuidas see mõjutaks Krediidipanga ja ERA Panga liitumisläbirääkimisi, ei osanud Otsason eile kommenteerida. Otsason ei soostunud avaldama Krediidipanga majandustulemusi enne esmaspäeva.

Krediidipanga tegevdirektor Andrus Kluge lausus, et eile viidi pangast jooksvatelt hoiustelt raha välja paari miljoni krooni ringis. Taotlusi tehti ka tähtajaliste deposiitide ennetähtaegseks lõpetamiseks ja pank kaalub, kas seda on võimalik teha või mitte.

Eile lõuna ajal oli Krediidipanga Tallinna kontorites vaikne. Vaid Nõmme kontori ukse taha oli elektrikatkestusest tingituna kogunenud rohkem rahvast, sest oodati pangakontori avamist.

Inimeste meeleolu oli siiski rahulik ja teekond pangakontorisse ette võetud peamiselt maksete tasumiseks.

ERA Panga nõukogu esimehe Andres Bergmanni sõnul oli ERA Pangal võimalus liituda EVEA Pangaga. Seepärast ostis ERA Pank EVEA Panga aktsiaid.

«Suvel otsustasime, et me ei liitu EVEA Pangaga ning alustasime protsessi aktsiate maha müümiseks,» tõdes ta eile. Bergmanni sõnul ostis EVEA Panga aktsiad neli firmat seetõttu, et nii ei pidanud taotlema Eesti Panga luba. «Raha siiski ei ole laekunud ning me oleme selle nüüd oma aktsiakapitalist maha kandnud. Müüsime kaupa, mis osutus väärtusetuks,» nentis ta.

Eesti Panga asepresident Helo Meigas ütles eile, et moratoorium on tähtajatu. «Moratooriumihaldur peab ülevaate panga finantsseisust andma 15. oktoobriks.»

Meigase sõnul on seaduse järgi moratooriumi pikkus maksimaalselt kuus kuud, kuid hoiuste tagamise fondi seadus ütleb, et fondi kaudu võib hakata väljamakseid teostama kuu aega pärast moratooriumi väljakuulutamist.

Keskpanga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, et eelmisel neljapäeval ei kuulutatud sarnaselt EVEA Pangaga ERA Pangale moratooriumi seepärast, et polnud seaduslikku alust seda teha.

ERA Panga bilansimaht oli septembri lõpus 619 miljonit krooni, olles kuuga vähenenud 82 miljoni krooni võrra. Hoiuste maht vähenes kuuga üle 65 mln krooni võrra. ERA Panga aktsiakapital oli 43,6 mln krooni.

Krediidipanga bilansimaht augusti lõpus oli 781,6 mln krooni. Hoiuste maht pangas oli 505,3 mln krooni, millest eraisikute hoiuseid 210,1 mln krooni. Aktsiakapital oli 59,1 mln krooni.

Hetkel kuum