15. oktoober 1998 kell 22:00

Järvelill lahkub maksuametist

Järvelille sõnul ei saa ta maksuameti juhina nõustuda sellega, et viimastel aastatel on poliitiliste otsuste mõjul maksuseadustesse lisatud mitu maksusoodustust ja kavatsetakse muid põhimõttelisi maksumuudatusi. Ta mainis piirkondlikku tulumaksusoodustust, mille tõttu väljastpoolt Tallinna ja osa Harjumaad enam ettevõtte tulumaksu peaaegu ei laeku, samuti raamatute käibemaksu alandamist.

Järvelill lisas, et erilist usku pole tal ka järgmise aasta riigieelarve maksutulude numbritesse, sest juba praegu on näha, et mitme maksu lõikes planeeritud summad ei laeku. «Sellises olukorras on väga raske tööd teha,» lausus ta.

Järvelill ütles, et samas on maksuamet oluliste muudatuste arutelust alati kõrvale jäetud. Ta lisas, et näiteks riigieelarve aruteludele pole maksuameti juhte kutsutud.

Järvelill teatas, et esialgu kavatses ta maksuameti peadirektori ametist lahkuda juba augustis, kuid esitas rahandusministrile lahkumisavalduse alles 30. septembril. «Ausalt öeldes on mul tüdimus, see amet on end ammendanud,» märkis ta. «Kui ma 1993. a riigitööle tulin, siis lubasin, et mitte rohkem kui aastaks.» Ta on saanud pakkumise ühelt erafirmalt tegevjuhi kohale. Järvelill jättis vastamata küsimusele, kas see võib olla Hansatee, kuhu on läinud mitmed rahandusministeeriumi tippametnikud.

Järvelille sõnul võib kaalumisele tulla teisigi pakkumisi. Maksuameti vastase suhtumisega maksukonsultandi ametit ta enda sõnul kindlasti pidama ei hakka, sest austab oma senist tööd liiga palju.

Järvelill avaldas arvamust, et jääb ametisse 30. oktoobrini. Rahandusminister Mart Opmann pole tema lahkumisavaldusele veel alla kirjutanud, vaid peab Järvelillega läbirääkimisi ametis jätkamiseks. Järvelill ütles, et vaevalt ta ümber mõtleb. Ainuke mure on tema sõnul see, et tema asemele ei pandaks poliitilist peadirektorit.

Riigikantselei peab uue peadirektori selgitamiseks kuulutama välja avaliku konkursi. Kandidaat peab olema töötanud riigiasutuses juhtival kohal kaks aastat või viis aastat rahanduse alal juhi töökohal. Kinnitamata andmetel on üks rahandusalaga seotud isik siiski juba välja vaadatud ja temaga peetakse läbirääkimisi.

Kalev Järvelill on maksuameti juht alates 1995. aastast, enne seda töötas ta rahandusministeeriumi asekantslerina.

Hetkel kuum