19. oktoober 1998 kell 22:00

Algas kohtuprotsess Microsofti vastu

Kui võidavad Microsofti kohtussekaevanud USA kohtuministeerium ja 20 osariiki, võib see viia arvutifirma lõhenemiseni, kui kaotab riik, lendab ilmselt prügikasti USA 108 aastat vana monopolivastane seadus, mis keelab konkurentsi kahjustavate monopolide tekke.

Praeguse protsessi puhul tõmmatakse paralleele 1982. aastaga, kui riigi kolm järjestikust valitsust kaotasid 13 aastat peetud võitluse IBMi väidetava monopoli vastu, mille nüüdseks on turg ise paika pannud. Asjatundjad rõhutavad, et ülikiiresti areneval tehnoloogiaturul võib ka Microsofti-sugune hiid oma juhtpositsiooni peagi kaotada, isegi kui ta protsessi võidab, mida rõhutas ka Microsofti põhiomanik Bill Gates rohketes protsessieelsetes intervjuudes.

Kohtunik Thomas P. Jackson on deklareerinud, et ta ei kavatse teha IBMi viga ja lasta asjal aeguda. Iseloomulik on seegi, et riiki esindab kohtus tippadvokaat David Boies, kes omal ajal aitas IBMi.

Riik väidab, et tema käsutuses on piisavalt materjale, mis tõendavad, et Microsoft üritas Netscape'iga algul turgu ära jagada, aga kui see ei õnnestunud, siis mõjutas otseselt arvutitootjaid, et neil ei jäänud muud üle kui eelistada internetilehitsejana Netscape'ile Explorerit.

Tunnistajapinki tulevad IBMi, Netscape'i, Suni, Inteli, Apple'i jt arvutifirmasid esindavad eksperdid. William H. Gatesi võiduvõimalust ei peeta eriti suureks.DI-ÄP

Hetkel kuum