Hoiuste maht on vähenenud

Kaja Koovit 17. november 1998, 00:00

Kõige rohkem viisid kliendid raha välja Forekspangast, kus hoiused vähenesid ligi 250 mln krooni võrra. Ühispanga hoiuste maht vähenes oktoobris üle 150 mln krooni ja Hansapangas ligi 200 mln krooni.

Kui Hansapangas ja Ühispangas on tähtajaliste hoiuste maht nõudmiseni deposiitide kõrval suurenenud, võimaldades pankadel veidi leevendada pikaajalise ressursi puudust, siis Forekspangas vähenesid kõik hoiused.

Eesti Panga andmetel vähenesid hoiused Eesti kommertspankades septembriga võrreldes 1,5 mld krooni võrra. ERA Panga ja EVEA Panga hoiused moodustavad sellest 915 mln krooni.

Hansapanga kahjum oktoobris oli 19,3 mln krooni, Ühispangal 15,2 mln ja Forekspangal 146,1 mln krooni.

Hansapanga oktoobrikuu kogutuludest moodustas intressitulu vaid 4,4%. Hansapanga analüütik Mart Tõevere lausus, et intressitulude arvel on moodustatud täiendavaid laenuprovisjone. Hansapanga laenuprovisjonid ehk ebatõenäoliselt laekuvate laenude katteks moodustatud reserv suurenes oktoobris ligi 60 mln krooni ja moodustab kogu panga laenuportfellist 2,7%.

Forekspank suurendas laenukahjumite eraldisi oktoobris 113,9 mln krooni võrra ehk septembriga võrreldes üle kolme korra. Provisjoneeritud on laenuportfellist 12,5%.

Ühispanga suur kahjum tuli panga andmeil Tallinna Panga dollari-rubla tehingust. Ühispanga asepresident Margus Schults ütles, et dollari-rubla tehing oli tulevikutehing. «Kunagi olid Tallinna Pangal GKOd, nende katteks tehti samalaadne tehing, et positsiooni katta,» selgitas ta. Schults ütles, et Tallinna Pank müüs GKOd maha, aga tulevikutehingut lõpetada ei saanud ja rublapositsiooni sulgemiseks tehti sellekohane leping. Tehingud käisid ühe lääne panga kaudu, mille nime Schults ei soovinud avalikustada. Vene pank oli tema sõnul INKO pank. Vastates küsimusele, miks tehingut varem maha ei kantud, ütles Schults, et ühinemise ajal Tallinna Pangaga ei jõutud läbi lugeda kõiki lepinguid rida-realt.

Ühispank ei ole laenukahjumite katteks moodustatud reservi septembriga võrreldes suurendanud. Hansapangal on hüppeliselt ehk viis korda, 565 mln kroonini, suurenenud tagasimüügi kohustusega ostetud väärtpaberite maht. Mart Tõevere sõnul on tegemist likviidsuspuhvriga, kus teistele pankadele on laenatud nullriskimääraga väärtpaberite tagatisel raha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing