13. detsember 1998 kell 22:00

Kas endised tipp-pankurid oleksid poliitikas edukad?

Ei arva, et pankurid oleksid laiema rahva seas nii populaarsed, et nad väga palju hääli valimistel võidks. Kuid iga erakonda ja fraktsiooni tugevdaksid nad küll.

Mis puutub valitsusse võtmisse, siis eeldusel, et tegemist on inimesega, kes kuulub minu erakonda ja jagab neid vaateid, siis miks mitte. Asi ei saa käia nii, et võtame endise pangajuhi ja paneme ta lihtsalt paika. Küsimus on ikka selles, millist poliitilist suunda see inimene esindab ja millisesse erakonda ta astub. Mittepoliitiste spetsialistide aega oleme me näinud ja tagajärjed ei ole kõige meeldivamad.

Eestis ja analoogses situatsioonis olevates maades ei sõltu poliitikasse minek elukutsest. On võimalik, et tubli sportlane võib osutuda oluliseks poliitikuks. Aga see, et sa oled tubli sääremuskliga, ei tähenda, et sa oleksid ka kõva ühiskonnaküsimustes.

Pankuritel on olemas see tubli eeldus, et nad on juhtimisega tegelenud. See on hea eeldus, see ei ole sama, mis kolmikhüpe. Vastuväide on see, et maailm on niikuinii liiga rahakeskne. Oleneb, kui palju on inimesel n-ö muud haritust rahanduse juhtimise kõrval. Kui nad on laia silmaringiga, on väga hea. Kui on puhtalt rahamasina mõtteviis, on väga paha.

Nimi Mõis, Hanschmidt või Tamjärv tekitab elevust, aga ainult nimi kitsa spetsialiteedi pealt suurt toetust ei too. Nimi toob toetuse, kui selle taga on tõsine programm või vähemalt erakond. Nimi Kallas või Savisaar on poliitiliselt hoopis teise klassiga.

Aga iseenesest on tegemist oma eriala tippspetsia-

listidega ja mida kvaliteetsem on parlamendi koosseis spetsialistide poolest, seda parem parlamendile ja Eesti rahvale. Ses mõttes on nende tulek teretulnud.

Minister on ühelt poolt poliitik, teisalt ministeeriumi juht. Selle poolest on need nimed tõestanud oma võimet juhtida üht või teist struktuuri. Ministritena oleksid nad tõhusad. Aga see eeldab poliitilist toetust, mis Olari Taalil puudub täna parlamendis.

Maailma kogemus on skeptiline. Suurtel ettevõtjatel, ei Perot'l USAs ega Berlusconil Itaalias pole õnne olnud. Ka Eesti eelmiste valimiste üritajad Neinar Seli ja Robert Lepikson pidid leppima tagasihoidlikumate tulemustega, kui võis oodata.

Üks asi on teha raha ja teine teha hääli, nagu seda poliitik peab oskama. Mõlemad on omaette kunstid. Ma ei arva, et kui läheksin ärisse, saaks minust väga hea ärimees. Ja vastupidi: olen skeptiline meie pankurite läbilöögivõime suhtes poliitikas. Aga kui on tahtmist proovida, kes saab keelata.

Näeme valitsuses ainult poliitilisi ministreid, kes samal ajal on selle ala asjatundjad, mida nad juhivad. Kuna teie nimetatud pankurid ei kuulu Keskerakonda, ei saa ma neid näha valitsuses.

Hetkel kuum