Silva Männik • 8 veebruar 1999

Klubi Ümber Palli koguneb

Aastasadu end põliseks mererahvaks pidanud eestlased on nõuks võtnud tänavu septembris uue avamerejahi ankur hiivata ning poolteise aastaga Eesti lipu all maailmale ring peale teha. Kokku tuleva klubi liikmeid ühendabki kavandatav ümbermaailmareis.

Eestlaste ümbermaailmareisi üks korraldajatest Tiit Riisalo räägib, et klubi kokkukutsumiseks on välja saadetud ligi 30 kutset. Peale reisi hinge ja oskustega toetavate isikute ning patrooniks hakanud presidendi Lennart Meri on kutsutud ka hulgaliselt ärimehi, kes ise või kelle firma on suursündmust materiaalselt toetanud.

Ümbermaailmareis neelab tagasihoidliku arvestuse kohaselt üle 6 miljoni krooni. Rohkem kui pool eelarvest on Riisalo sõnul juba koos.

«Huvi puudumise üle küll kurta ei saa,» nendib Riisalo, «samas pole enesekindlus enam nii tugev kui mõni aeg tagasi. See ei tee raha kogumist küll võimatuks, kuid keerulisemaks, võttes tunduvalt rohkem aega ja veenmist.»

Peale uute sponsorite leidmise ongi klubi eesmärk ärimehi millegi abstraktsemaga harjutada. Seniste mittetulunduslike projektide mastaabid on jäänud suhteliselt väikesteks ning Ümber Palli üritus võiks Riisalo arvates olla näiteks, et miski pole võimatu. «Iga asi, kui seda teist korda teha, tuleb paremini välja,» arutleb Riisalo, «seega tekiks inimestel rohkem oskusi sponsorite käest seda laadi projektide jaoks raha küsida ja teiselt poolt tekib sponsoritel raha andmise kogemus.»

Ümber Palli klubi koguneb esimest korda 4. märtsil, järgmised kohtumised toimuvad Pärnus, Aegna saarel ja Tallinnas loosungite all 100, 30 ja üks päev stardini.

Seitsmeliikmelisest meeskonnast maha jäävad klubikaaslased tulevad kokku ka 2000. aasta jaanuaris ja augustis, kui jaht peaks sõitma ümber Hoorni ja Hea Lootuse neeme.

Kinniste ürituste kõrval korraldab klubi pidustusi ka kogu rahvale -- esimene neist on Saaremaal jahi vette laskmise ja talle nime panemise tseremoonia.

Lahke annetaja, kes käib välja vähemalt pool miljonit krooni, võib jahti enda nime all sõitmas näha. Eestlased võivad jahti vaadata ja katsuda suve jooksul mitmetes sadamates ja võistlustel, millest vastsündinu kindlasti osa võtab.

Laevale 600 000kroonist siseehitust ning mehhanismide paigaldamist teostava Saare Paadi juhatuse esimees Peeter Laum sõidust osavõtmisest ei unista. Elus on võõrastel vetel juba küllalt sõidetud, jätab kogenud meremees Laum selle võimaluse noorematele.

Kahju, et jahi kere Soomes ehitati, muidu oleks see otsast lõpuni eestlaste laevaehituse traditsiooni tõestanud, räägib Laum. Asi ei jäänud oskuste taha -- sellise mudeli eraldi valmistamine, kui soomlastel see juba olemas oli, oleks lihtsalt mitme miljoni eest mõttetult lisaraha neelanud, selgitab ta.

Vaatamata sellele on Laum kindel, et üritus täidab edukalt Eesti tutvustamise eesmärki.

Hetkel kuum