21. veebruar 1999 kell 22:00

Ideeline pankrot ehk laim kahjustab laimajat

Artikkel «Erakond mõjutab panka» (ÄP 17.02) on hea näide sellest, kuidas poliitikud, kes eelistavad ise varju jääda, kasutavad ajakirjanikke konkurentide mustamiseks.

Pealkirjast «Poliitikud pressivad pangalt raha välja» ÄP esikaanel ja Kristi Malmergi artikli pealkirjast «Erakond mõjutab panka» jääb lugejale otseselt mulje, et Keskerakond ja tema liider Edgar Savisaar tegelevad väljapressimisega. Karm süüdistus põhineb kahel anonüümseks jäänud poliitikul, kellest üks teab täiesti kindlalt, et Ühispanga kaudu saab mõjutada Keskerakonda ja vastupidi. Teine on jällegi kuulnud, et Tallinna kontsernikonto avamisel Ühispangas laekus ühe erakonna arvele miljon krooni.

Ei mingeid tõestusi, selgitusi alusetute väidete osas. Lihtsalt ollakse kusagilt kuulnud, või sisendatakse naiivsele ajakirjanikule, et tundmatu laim on võetav tõe pähe. See, et Keskerakond on oma maja ostmisel Ühispangast 2 miljonit krooni laenu võtnud, ei anna alust väita, nagu oleks partei pangast sõltuv.

Keskerakonna esimees kohtub päevas väga paljude inimestega. Ajakirjanik Malmberg alustas mulle helistades oma juttu küsimusest, kas Savisaar on viimastel päevadel hakanud tihedalt Ühispanka külastama. Ma vastasin talle eitavalt, täpselt samamoodi nagu ka küsimuse peale, kas Ühispank on Keskerakonna sponsorite hulgas.

Sellest hoolimata loen ma artiklist mõttepausiga ilmestatud «ei tea» vastust.

Artikli alapealkirjaks on «Keskerakonda süüdistatakse Ühispangale surve avaldamises». Kes süüdistavad, miks nad süüdistavad ja mille alusel nad süüdistavad, jääb selgusetuks. Mulle tuli seda jaburust lugedes meelde Sõnumilehe rubriik «Erakondlik solgitoru». Seal saavad soovijad valetada, laimata ja kaevata anonüüselt nii palju, kui sappi jätkub. Aga see, et ennast soliidseks majandusväljaandeks pidav ÄP avaldab laimavatele kuulujuttudele tugineva loo ja teeb sellest ka n-ö päeva artikli, näitab Igor Rõtovi juhitava toimetuse ideelist pankrotti.

Loodan, et ÄP vabandab Keskerakonna ees, vastasel juhul oleme sunnitud paluma kohtul anda hinnang toimetuse tegevusele selle artikli avaldamisel.

Hetkel kuum