Silva Männik • 11. märts 1999 kell 22:00

Moratooriumihaldur tutvub tegevuskavaga

Veli Kraavi ütles, et talle esitatud panga restruktureerimise ja uute investorite kaasamise kava näitab, et panga taasavamiseks on eeldused olemas. Moratooriumihaldur ei öelnud täpset investeeringute summat, kuid tema kinnitusel ulatub panga avamiseks vajalik summa 100--120 miljoni kroonini. «Pangal on arvestatavad kanalid raha sissevooluks olemas, mis välistavad panga pankroti,» lausus Kraavi.

Kraavi sõnul on pank välja töötanud ka tõenäolise rahavoogude liikumise kava ERA Panga avamise järel, mis näitab, kui palju võib pangast kohe raha välja voolata. Moratooriumihaldur välistas võimaluse, et pärast panga taasavamist võib asutus massilise raha väljavõtmise järel kiiresti pankrotti minna. «Enne kui Eesti Pank ei ole veendunud, et pank mõne päeva jooksul jälle kinni ei jookse, avamiseks luba ei antagi,» kinnitas Veli Kraavi.

Varem ERA Panga potentsiaalse investorina nimetatud Saksa riiklikku investeerimisfirmat DEG uute investorite hulgas Kraavi sõnul ei ole.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, et keskpank on saanud ERA Pangalt investeeringute plaani ja ootab nüüd panga poolt reaalseid tegusid. Investorite arvu, nimesid ega investeeritava raha suurust ei olnud ei Kuusmann ega Kraavi nõus avaldama.

Eesti Panga nõukogu tuleb kokku 6. aprillil, mis on ka ametlik ERA Panga moratooriumi lõpptähtaeg.

ERA Panga juhatuse esimees Jaak Kiiker teatas eelmisel nädalal, et leping välisinvestoritega on sõlmitud, mis võimaldab pangal märtsi lõpuks täita usaldus-, omakapitali- ja likviidsusnormatiivid ning pank taas avada. Investorite kaasamise järel kasvab Kiikeri sõnul ERA Panga aktsiakapital rohkem kui 50 mln krooni võrra. Kiiker lubas avalikustada sellel nädalal ka ERA Panga investorite nimed, kuid ta pole seda veel tänaseni teinud.

ERA Panga aktsiakapital on 69 mln krooni koos äriregistri kannet ootava 25,5 mln krooniga, mille panga senised omanikud investeerisid veebruaris aktsiakapitali.

Hetkel kuum