Silva Männik • 14 märts 1999

Optiva Pank ootab kasumit ka märtsis

Optiva Panga finantsdirektor Priit Perens ütles, et kasum peaks märtsis jätkuvalt kasvama, viies panga majandustulemused esimese kvartali lõpuks nulli. Perensi sõnul on Optiva Panga teiseks eesmärgiks saavutada märtsi lõpuks turu keskmisest kiirem deposiitide kasv. «Arvestades seda, et meie deposiidid kasvasid 7,4 protsenti ning veebruaris vähendasime oluliselt kahjumit, arvan, et esimese kvartali lõpuks suudame näidata positiivset numbrit,» rääkis ta.

Majandustulemuste paranemine veebruaris oli Perensi sõnul tingitud eelkõige sellest, et pangal pole enam liitumisprotsessiga kaasnenud erakorralisi kulusid. Samas sai pank Telekomi aktsiatega paarisaja tuhane krooni ulatuses erakorralist tulu, märkis ta. «Me oleme hakanud realiseerima ka kahest pangast päranduseks saadud aktsiapositsioone ja tundub, et kõrgema hinnaga, kui eelmise aasta lõpus arvele jätsime,» rääkis ta.

Pärast veebruari tulemuste avaldamist tõusis Optiva Panga aktsia hind reedel 4,5 protsenti 9,3 kroonini. Talinvest Suprema müügijuht Veikko Maripuu rääkis, et põhjuse reedeseks aktsia hinna tõusuks andis osaliselt see, et panga tulemused avaldati teistest varem. «Samas on Eesti aktsiaturg praegu tõusev ja see surub ka mingil määral normaalset tulemust näidanud Optiva Panga aktsia hinda üles,» arutles ta.

Maripuu ütles, et panga järgmiste kuude tulemusi on raske ennustada, sest riigipangana temalt loogilist äripanganduse käitumist oodata ei saa. «Nende süsteem peab täie hooga tööle hakkama,» rääkis ta. «Kohati on see juba juhtunud -- nad on oma bilansimahtu suurendanud ning kliente on juurde tulnud, kuid pikemaks trendiks on seda veel vara nimetada.»

Börsi edasine suund sõltub Maripuu sõnul rohkem Hansapanga ja Ühispanga täna avaldatavatest majandustulemustest. Ühispanga eelmise kuu 1800kroonine kasum jäi oodatust tunduvalt kehvemaks. Ka veebruaris võis Maripuu sõnul Ühispangas laenude provisjoneerimine jätkuda, takistades kasumi suurenemist.

Hansapanga kasum peaks jaanuari 32,5 miljonist kroonist suurem tulema, märkis Maripuu. «Hea tulemus on alates 60 miljonist kroonist, kuigi ka nemad võisid provisjonidega jätkata,» ütles ta. «Samas on see isegi hea, kui esimesel poolaastal jätkatakse jõulist puhastustööd, mis annab pangale teiseks poolaastaks jõudu juurde.»

Hetkel kuum