8. aprill 1999 kell 22:00

Rootsi finantsjuht tuleb Ühispanka

Homsel aktsionäride üldkoosolekul valivad Ühispanga aktsionärid uue panga nõukogu, kus asendatakse kaks Ühispanga suuromaniku Skandinaviska Enskilda Bankeni (SEB) senist esindajat. Uuteks nõukogu liikmeteks saavad Monica Caneman ning Mats Kjaer. Uus nõukogu paigutab rootslase Johan Lindi Ühispanga juhatusse, Lind hakkab tegelema panga finantsjuhtimisega.

Ühispanga nõukogu esimees Aare Urm ütles, et Ühispank hakkab tööle Euroopas välja kujunenud bürokraatia järgi, mis tähendab juhtidele rohkem regulatsioone ja ettekirjutusi Rootsi suuromanike poolt. Urmi sõnul saab Ühispangas kõigil töötajatel olema täpne vastutus. «Igaüks peab teadma oma volituste piire, nagu ühes heas Euroopa pangas,» sõnas ta.

«Muudatusi panga strateegias ei tule, oleme õigesti tegutsenud,» ütles Urm. Tema sõnul on Ühispank algusest peale SEBiga avatud ja aus olnud. «Kõik räägiti juba algusest peale läbi, me ei varjanud midagi,» kinnitas Urm. «Jätkame strateegia elluviimist, keskendudes eelkõige Eesti turule.»

SEB Baltic Holdingu president ja tulevane Ühispanga nõukogu liige Mats Kjaer ütles eile, et Johan Lind ei hakka looma panga jaoks uut strateegiat. «Küsimus on selles, mida tahab Ühispank meilt,» tõdes Kjaer. Tema sõnul aitab SEB Ühispanka töötajate väljaõppe osas, samuti uute toodete turule toomise juures ning ka kindlustuse ja fondide valdkonnas. «Lindi juhatusse toomine on Ühispanga soov,» kinnitas Kjaer.

Kjaeri sõnul on Johan Lind hetkel SEBi New Yorgi filiaalis ning tegeleb seal kauplemisega. Enne oli Lind SEBi Malmö filiaalis kauplemisosakonna juht. Kjaer mainis ka, et tema ei tea, et keegi peaks Lindi tulekuga pangast lahkuma.

Ühispanga nõukogu liige ja Hansatee juhatuse esimees Enn Pant ütles, et tema hinnangul ei muutu Lindi panga juhatusse tulemisega midagi. «Saame läänelikku kogemust, juhatuses on inimene, kes õigel ajal saab «stopp» öelda, kui miski hakkab viltu minema,» nentis Pant.

Riigikogu liige ja ka Ühispanga nõukogu liige Andres Lipstok ütles, et nõukogus on räägitud sellest, et panka oleks vaja kedagi, kes tooks teadmisi rahaturgude ja väärtpaberite valdkonda.

Ain Hanschmidt on juhtinud Ühispanka alates selle loomisest 1992. a lõpus. Hanschmidti omanikud välja vahetama ei hakka, kinnitas Urm. Vastuseks küsimusele, kui kaua jätkab Hanschmidt Ühispanga presidendina, ütles Urm, et kaua.

Ka Mats Kjaer kinnitas, et Hanschmidt jätkab Ühispanga juhina. «Miks me peaksime ta välja vahetama?!» küsis ta.

Ka praegune Ühispanga nõukogu esimees Aare Urm jätkab pärast laupäevast aktsionäride üldkoosolekut samal ametikohal.

Hansapanga juhatuse esimees Indrek Neivelt ütles, et rootslase panemine Ühispanga juhatusse tuleks kasuks mõlemale pangale. «See aitab muuta panka rahvusvahelisemaks,» tõdes Neivelt eile. Tema sõnul õpiks eestlased seeläbi tundma rahvusvahelist pangandust, mis on ainult hea. Vastates küsimusele, kas ka Hansapanga suuromanik Swedbank tahab tuua rootslast Hansapanga juhatusse, ütles Neivelt, et sellest pole olnud juttu, kuid temale isiklikult see mõte meeldiks.

AS Tallinna Karastusjoogid on Eesti Ühispanga klient. Ettevõtte finantsjuht Anne Jakovleva ütles, et tema hinnangul ei tähenda kliendile rootslase Ühispanga tegevjuhtkonda lisamine mitte midagi. «Loomulikult ma tahaks, et Ühispank jõuaks Hansapangale järele ning temast saaks suurim pank, kuid ma ei ole mõelnud, mida ta selleks tegema peab,» sõnas Jakovleva.

Ühispanga suuromanikule SEBile kuulub pangast 34%, suurosalus on SEBil ka Läti Unibankas ja Leedu Vilniaus Bankases.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum