12. aprill 1999 kell 22:00

Kas Enn Sarapi väljavahetamine on põhjendatud?

Koalitsiooninõukogu konkreetset seisukohta erinevate persoonide kohta välja ei tööta. Seoses Tallinna Sadamaga ja teiste kõrgetel ametikohtadel töötavate isikute vahetamisega arutas koalitsiooninõukogu vastastikuse informeerimise süsteemi, kuidas see koalitsioonis peaks toimuma. Selles osas oli ka kriitikat, mis seisnes selles, et millal teised koalitsioonipartnerid peaksid olema kursis asjadega, mis juhtuvad. Tähtis on, et üleöö ei tekiks üllatusi.

Enn Sarapi väljavahetamise põhjendamine on teede- ja sideministri asi, seda koalitsiooninõukogu oma esmaspäevasel nõupidamisel ei arutanud.

Mul ei ole Tallinna Sadama juhatuse esimehe vahetuse kohta mingit isiklikku kommentaari. Arvan, et Tallinna Sadama nõukogu liikmed langetavad selles küsimuses adekvaatse otsuse.

Nii palju kui mina tean, on Toivo Jürgenson ja peaminister Mart Laar nii-öelda tagatoas kokku leppinud, et Enn Sarap tuleb välja vahetada. Seega on tegemist Isamaa seisukohaga.

Üks asi on otsus ise, teine asi, kuidas Jürgenson hakkas seda otsust ellu viima. Ta ei lugenud korralikult läbi äriseadustikku, sest juhatuse esimehe saab välja vahetada nõukogu. Jürgenson käitus rohmakalt, kui kutsus Sarapi välja ja soovitas tal vabatahtlikult lahkuda.

Ma ei ole kuulnud Jürgensonilt mingeid erilisi põhjendusi. Ainus põhjendus on see, et Sarap kaotas usalduse. Selle kohta on kõrvalseisjal raske hinnangut anda.

Uue juhi leidmiseks tuleks korraldada konkurss, mitte nii, et kuskil kabinetivaikuses pannakse uus mees paika.

Ma ei näe siin mitte mingisugust alust ega põhjust, miks peaks Enn Sarapi Tallinna Sadama juhi ametikohalt välja vahetama. Minu jaoks oleks see täiesti põhjendamatu, sest Tallinna Sadam on omadega seni hakkama saanud ja mitte halvasti. Enn Sarapile ei ole minul küll mitte midagi ette heita. Võib-olla on sellised materjalid olemas teede- ja sideminister Toivo Jürgensonil.

Loomulikult, kui tegemist on nii suurele äriühingule tippjuhi otsimisega, siis tuleks korraldada konkurss. Sarnane, nagu toimus Eesti Energiale uue juhi otsimisel. Otsida praegu võsast ühte või teist endale meeldivat ja vastuvõetavat isikut on kummaline ja vale.

Hetkel kuum