9. juuni 1999 kell 22:00

Lamellkardina buum hakkab vaibuma

Uude, trendikasse büroosse kolinud firma võib avastada probleeme, mida endises büroos ei olnud -- aknad on liiga suured, eriti suvel.

Sisekujundajad soovitavad nagu ühest suust ribikardinat kasutada, kardinamüüjad soovitavad lamellkardinat.

Ribikardin peab oma materjali tõttu, milleks tavaliselt on metall, päikest enam kui lamellkardin, mis on enamasti tekstiilmaterjalist.

Eestis koos iseseisvusega tekkinud lamellibuum on hakanud ära tüütama, pealegi pole ta päikese kaitseks üldse kõige efektiivsem, sest tekstiil kumab läbi.

Ribikardinat on hea kombineerida tekstiilkardinaga. Sellisel juhul on kõige parem variant asetada ribikardin kahe akna vahele. Kahest kardinast peaks piisama isegi lõõmava päikese puhul.

Ka tekstiilkardinat on võimalik büroos kasutada, kuid tekstiil ei ole siiski nii hea kaitse päikese eest kui ribikardina materjalid, samuti ei sobi Eestis saada olevad kardinad oma väikekodanliku kujunduse tõttu sageli kontorisse.

Büroos saaks kasutada näiteks raamile tõmmatud tekstiili, mis avaneb nagu lükandsein, pakub Ivi-Els Schneider Stuudio IKst välja uudse idee. Vähemalt ei ole sellist varianti Eesti büroodes näha, kuigi see on ka väheste vahenditega teostatav.

Hinnaklassilt on meie kontorites levinud lamell oma keerulise tehnilse konstruktsiooni tõttu kõige kallim variant kardina valikuks.

Kardinamüüjad pakuvad esimeseks ikka lamelli, sest ostjad lihtsalt eelistavad seda.

Lamelliga on meie silm tänu poole tosina aasta tagusele uudsele trendile lihtsalt harjunud.

Eeliseks peetakse lamelli puhul valguse suunamise võimalust. Kui päike ei paista otse aknasse, saab lamelli osaliselt avades akent ka sihipäraselt kasutada.

Absoluutselt varjab päikese pimendusruloo, mille välimine külg on spetsiaalsest päikest peegeldavast hõbedaläikelisest materjalist. Tavalise kontori jaoks on see siiski liiga päevamattev.

Ilona Põldme omanimelisest arhitektuuribüroost soovitab puitribikardinat, mis on maheda valguse tõttu inimsõbralikum kui metallribi ja kaitseb päikese eest sama tõhusalt.

Sisekujundaja Tea Tammelaan osaühingust Laika, Belka & Strelka soovitab kasutada näiteks bambusrulood, mis varjab päikese eest, kuid ei tee ruumi pimedaks, vaid annab sumeda valguse ning parandab ruumi mikrokliimat. Bambusruloo ei eelda tingimata Aafrika stiilis kujundust, seda võib kasutada samuti tavalises lihtsa sisustusega bürooruumis.

Bambusruloo on üldiselt eksklusiivne ning kallis, kuid seda on võimalik ka odavamalt saada, põhjuseks ei ole siiski kvaliteet ega materjal, vaid see, kus kaup toodetud on. Näiteks Soome kataloogidest saab soodsalt.

Päikese eest saab ruumi kaitsta samuti markiisiga -- akent väljastpoolt kaitsva päikesevarjuga.

Sageli kasutatakse markiisi kaupluse vaateakende juures. Markiis kaitseb sel juhul ühtlasi pleekimise eest, jättes vaateaknal olevad tooted nähtavaks.

Erinevalt Eestist on lääneriikides levinud markiiside kasutamine peale esimese korruse ka kõrgematel korrustel. Sellisel juhul peab markiis olema kooskõlas maja välisilmega.

Teiste aknakatetega võrreldes määrdub markiis kiiremini, sest see paigaldatakse väljapoole. Markiisi puhastamiseks tasub tellida eraldi teenus.

Vt. ka tabel

Autor: Anu Tarvis

Hetkel kuum