Kristi Malmberg • 9. juuni 1999 kell 22:00

Stabilisatsioonifond pole kahju saanud

Eilses Eesti Päevalehes kirjutas Tiit Vähi, et riigil on Saksa markades panka paigutatud 4 miljardit krooni 2% intressiga, mille väärtus jaanuarist alates on marga langemise tõttu dollari suhtes vähenenud ca 15% võrra ehk 600 miljonit krooni. Vähi märkis ka, just selline suurusjärk on planeeritud investeeringute vähendamiseks negatiivses lisaeelarves. «Oleme valuutariskiga kaotanud nii palju raha,» nentis ekspeaminister.

Rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna juhi Aili Ohlau kinnitusel on riigil Saksa pankades majanduse stabiliseerimise reservina aga vaid 2,78 miljardit krooni. «See on väga riskivabalt paigutatud raha,» väitis Ohlau.

Peaministri majandusnõunik Kersti Kaljulaid ütles, et välisaktivate puhul on ju täiesti loomulik, kui kurss kõigub ja Saksa marga kurss on tõepoolest dollari suhtes langenud. «Reaalset kahju pole seni tekkinud, kuni me stabilisatsioonifondi Eestisse ei too ja seda dollarites ei realiseeri,» selgitas Kaljulaid. «Ei saa väita, et mingi kahju oleks praegu tekkinud.»

Kui aasta alguses teenis stabilisatsioonifond 4% intressi, siis praeguseks on see langenud 2,5%-le. Viimane rahapaigutus fondi tehti kevadel pärast Telekomi erastamist kahes osas.

Riigi raha paigutamisega tegeleb Eesti Pank, mille infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann kinnitas, et valuutakursside kõikumine on täiesti tavapärane asi ning stabilisatsioonifondiga mingit probleemi ja kahju saamist pole olemas. «Tiit Vähi on meie vaidluspartner juba pikemat aega,» lisas ta.

Hetkel kuum