16. juuni 1999 kell 22:00

Büroosse valige sõbralikud taimed

Büroosse sobivad eelkõige taimed, mis vajavad vähem hoolt ja on leplikud ka siis, kui neid mõnikord unustatakse. Eestis on praegu eelistatud just suured taimed. Need mõjuvad büroos kahtlemata efektsemalt.

Hooldada on hea nahksete lehtedega taimi, mis taluvad ka pikemat vahet kastmises, kui firmas on kollektiivpuhkus.

Ülekastmist ja üleväetamist ei kannata ükski taim. Väetist võib kasutada märtsist oktoobrini, seega ainult suvisel perioodil, talvel tahavad taimed puhkust. Kuiva õhuga keskküttega büroos tuleb taimi kasta umbes kaks korda nädalas. Kasta ei või, kui muld on veel eelmisest kastmisest niiske. Kõige tüüpilisem viga, mis taimede hooldamisel büroodes tehakse, on kastmisega liialdamine. Kui taim ilmutab rahulolematuse märke, siis tuleks esimese asjana kindlasti kastmist vähendada.

Büroosse soovitasid lillepoed kummipuud, draakonipuud ja guzmaniat.

Mõned aastad tagasi oli draakonipuu väga trendikas, kuid see laine on selleks korraks möödas. Ka ficus, rahvasuus kummipuu, on väga levinud -- see on tavaliselt suur taim ja oma nahksete lehtede tõttu büroode kuiva kliimasse sobiv. Ka võib büroosse valida kirjulehelised taimed, mis mõjuvad omapäraselt, kuid pole siiski liiga kallid.

Kallitest taimedest soovitasid spetsialistid nolinat. Nolina suuremaid eksemplare paljud poed sisse ei võtagi, sest neid ostetakse kõrge hinna tõttu harva, kuid eritellimusel neid poodidest siiski saab.

Aastaid tagasi kasutati büroodes palju sõnajalga. Sõnajalg on äärmiselt kapriisne, ta armastab niisket kliimat, kuid enamik büroosid on just ülemäära kuiva kliimaga. Kui sõnajalga kord halvasti on koheldud, siis põeb ta seda kaua ja sellest jäävadki sageli märgid külge, seetõttu büroosse teda asjatundjad ei soovita. Hea hoidmise ja sobiva kliimaga büroos on ta siiski tore puhmas.

Taime ostes tasub alati müüjalt järele küsida, kuidas taime hooldada. Sageli müüakse taimi väikestes transpordipottides, siis tuleb need ümber istutada.

Firma, kes ostab hulga kalleid taimi, peaks kindlasti tellima neile ka hoolduse, muidu võib ilusatele taimedele kulutatud raha olla maha visatud. Hooldust pakutakse samast poest ostetud taimedele. Minimaalne väljakutse pikkus hoolduseks on pool tundi ja see maksab kliendile 220 krooni, suuremate tellimuste puhul antakse allahindlust. Eri haljastusfirmadest tellides võivad hinnad olla veidi erinevad.

Burmani Aed OÜ soovitab büroosse valida hetkemoe järgi jukka, nolina -- rahvasuus tuntud ka pudelipuuna, draakonipuu või ficuse -- rahvakeeli kummipuu. Need kõik on suured taimed ja hoolduse suhtes leplikud.

Autor: Anu Tarvis

Hetkel kuum