27 juuli 1999

Loksa üllatab väljapressimistega

Kuigi Loksa kuritegevus tundub rajanevat vaid napsisõpradel, on politseis uurimisel mitu väljapressimisjuhtumit.

6. juuli hommikul kella kuue paiku sisenesid 1982. aastal sündinud Artjomi elukohta Loksa linnas neli tundmatut meest. Nad lõid Artjomi ja surusid ta tumedate klaasidega autosse Volvo. Noormehelt nõuti 4000 krooni.

Koos sõideti Tallinna, kus Artjomil õnnestus olukorrast teavitada Harju politseiprefektuuri. Noormees teatas politseile ka, et raha üleandmine pidi toimuma samal päeval kell 13.00 Tallinna--Pärnu maantee 10. kilomeetril asuvas Peoleo kämpingus.

Kell 13.00 pidasid politseinikud kämpingu parklas kinni tumesinise sõiduauto Volvo, milles viibisid 1965. aastal sündinud Konstantin, 1970. aastal sündinud Andrei, 1973. aastal sündinud Vitali ning 1963. aastal sündinud Karo.

Noormeeste auto esialgsel vaatlusel leiti sealt 5 karabiini padrunit ja Tallinna politseiprefektuuri metallpitsat.

Kriminaalpolitseinike edasise töö tulemusena leiti Peterburi maantee ja Maardu vaheliselt teelt 1,5 km eemal asuva, Konstantinile kuuluva ajamaja krundilt 126 kilepakikest moonipuruga, kogukaaluga umbes 63 kg. Lisaks moonipurule viis politsei kaasa ka 3 karabiini padrunit.

Loksa konstaabli Tarmo Tammiste sõnul pole rasked kuriteod Loksa linnas sagedased, kuid siiski on Harju kriminaalpolitseisse esimesel poolaastal uurimiseks saadetud neli väljapressimistega seotud asja.

Sagedasim avaliku korra rikkumine Loksal on avalikus kohas alkoholijoobes viibimine ja auto juhtimine purjuspäi. Juunikuus registreeriti umbes 30 sellist juhtumit. Tõsisemaid kuritegusid on vähe, mõned sissemurdmised ja uurimise all olevad väljapressimised.

Enamus, 80% korrarikkumisi toimub õhtusel-öisel ajal. Rahvas liigub siin öösel kella 3--4ni, palju on inimesi, kes Ida- või Lääne-Virumaalt siia laevatehasesse tööle tulnud ja oma töönädala õhtud-ööd siin veedavad. Tihti peavad nad siin vastu vaid kuu-kaks.

Rahulike ööde huvides loodigi 1. juunist Loksal politseiametnikest ja abipolitseinikest patrull.

Loksal on probleemseid noormehi, kes tööd ei taha teha ja kelle vastu näiteks maksuamet huvi võiks tunda. Igatahes autod on neil väga uhked. Paar meest on praegu politsei eest jooksus, kaks-kolm tegutsevad seni nii, et pole politseile vahele jäänud.

Linn on kuritegevuse vastu püüdnud seista patrullidega juba 1992. aastast. Kaks aastat tagasi tuli siia ESS, kes nüüd turvab ka laevatehast.

Tööpuudusest tingitud kuritegevust siin, 28 rahvusest koosneva elanikkonnaga linnas praktiliselt pole, töötuid on vaid paarikümne ümber. Küll tõid laevatehasesse tööle tulnud narvakad siia huvi narkootikumide vastu.

Autor: Beata Perens

Hetkel kuum