ÄP fototoimetus • 17. august 1999 kell 22:00

Vene majandus nõrk

Ametisse nimetamine oli ootuspärane, sest Venemaa riigiduuma ei taha valimiste lähenedes president Boriss Jeltsiniga vastuollu sattuda, mis võib tähendada parlamendi laialisaatmist enne detsembrivalimisi.

Oma lühikeses karmitoonilises kõnes nimetas riigi julgeolekuameti FSB juhi kohalt peaministriks tõusnud Putin valitsuse tähtsaimaks ülesandeks riigis korra jaluleseadmist, sõjalise jõu tugevdamist ning väljaspool Venemaad elavate rahvuskaaslaste agressiivsemat kaitsmist.

Kuigi Venemaa inflatsioon on püsinud seni ohjes ja rubla olnud suhteliselt stabiilne ning Venemaale on tulnud kasuks maailmaturul jõudsalt kerkinud nafta hind, arvas Putin, et bensiini kallinemine võib kiirendada inflatsiooni ning sügisene viljasaak tõotab jälle tulla kehv.

Putini eilsel esimesel tööpäeval peaministrina möödus täpselt aasta Venemaa eelmise aasta finantskrahhi algusest, mis vallandas valitsuskriisi ja rahutuse maailmaturgudel. Aastaga on rubla kurss dollari suhtes langenud 6,2 rublalt 24,85 rublale.

«Rubla devalveerimise lühiajaline kasu on juba mõni aeg tagasi ammendatud,» sõnas peaminister.

Putin mainis oma kõnes majandusreforme ainult ühe korra, kuid lubas neid olemasolevatele raskustele vaatamata jätkata. Ta pidas vajalikuks tugevdada Venemaa sõjalist võimsust, milleks soovitas algatuseks kaitsetööstuse võlad kustutada.

Venemaa armee on asunud Dagestanis murdma islamiülestõusnute vastupanu, kuid konflikt ähvardab laieneda ja võib võtta T?et?eenia sõja mõõtmed. Nii president kui ka peaminister toonitasid, et Põhja-Kaukaasias taastatakse kord erakorralist seisukorda kehtestamata. Opositsioon on spekuleerinud väidetega, et president võib bensiinipuuduse või Dagestani sõja ettekäändel kehtestada erakorralise seisukorra ja tulevased valimised tühistada.

Osa parlamendiliikmeid arvustas Putinit sellepärast, et FSB pole suutnud midagi ära teha Moskva tipptasandi korruptsiooni kahandamiseks. Analüütikud arvavad, et Putinil on presidendivalimistel vähe lootust konkureerida poliitilise jõuga Meie Isamaa on Kogu Venemaa, mille taga on ekspeaminister Jevgeni Primakov, Moskva linnapea Juri Luzhkov ja oblastite kubernerid.

Reitinguagentuur Fitch IBCA hoiatas äsjases ülevaates Venemaad kapitali tohutu väljavoolu tagajärgede eest. Agentuuri hinnangul on aastail 1993--1998 Venemaalt välja läinud 136 miljardit dollarit, mis on võrdne poole 1998. aasta sisemajanduse kogutoodanguga.

«Rubla devalveerimine on kodumaist tööstust tublisti aidanud, ent kuna struktuurireformid ei edene ja investeeringud on väiksed, siis on surnud punkt jälle lähedal,» ütles Fitch IBCA direktor David Riley.

Autor: ÄP

Hetkel kuum