Kristina Traks • 18. august 1999 kell 22:00

Ühinenud Meiereidele karm karistus

«Kuni asjaolude selgitamiseni on Ühinenud Meiereide ekspordiluba peatatud,» ütles riigi veterinaarameti peadirektor Ago Pärtel eile õhtul. Veterinaaramet on peatanud ka suurettevõtte impordiloa.

Pärtel ei osanud öelda, kui kauaks Ühinenud Meiereide ekspordi ja impordi keeld kehtib. «Praegu on seda raske öelda, sest või kogused on suured ja uurimist palju,» märkis ta.

Veterinaaramet avastas nädala alguses kontrolli käigus Tartu Külmhoones ja Tartu tollilaos realiseerimistähtaja ületanud Ühinenud Meiereidele kuuluva importvõi. Lahtitollimata oli ladudes üle 500 tonni aegunud võid, lahtitollitud võid oli samuti mitusada tonni. «Ei välista võimalust, et aegunud võid on ka teistes külmhoonetes,» ütles veterinaarameti piiriveterinaarkontrolli osakonna direktor Vladimir Razumovski.

Kahtlast päritolu võid avastati ka ASi Põlva Piim laos. «See või oli ümbermarkeeritud, pandud peale uued valmistamistähtajad,» selgitas Razumovski. «Mind ei huvita hilisemad dokumendid, aegunud kaup kuulub lähteriiki tagastamisele või hävitamisele.»

«Kui see kõik vastab tõele, on Eesti piimanduse ja kogu Eesti maine sügavalt ?okeeritud,» kommenteeris eile põllumajandusminister Ivari Padar. «Olen jahmunud inimeste ahnusest.»

Põllumajandusministri sõnul on aegunud või loo tagajärjed ettearvamatud, mille tagajärjel võib Eesti ilma jääda ka Euroopa Liidu ekspordiloast. Ainsa kahe tehasena tohivad Eestis oma toodangut Euroopa Liitu müüa Ühinenud Meiereide tütarettevõte Põlva Piim ja ühistu E-Piim Järva-Jaani tööstus.

Ühinenud Meiereide peadirektori Andres Soosaare sõnul on ladudes seisva või kogus ärisaladus ja seda ta ei avalikusta. Soosaar ütles, et sellest võist tehakse praegu toodangut Venemaa turu jaoks. Samast võist on tema sõnul valmistatud ka toodangut Euroopa Liidu turule müümiseks, kuid mitte realiseerimiseks Eestis.

Soosaar väitis, et Ühinenud Meiereid pole tootmisel kasutanud nõuetele mittevastavat toorainet ning seetõttu ei saa olla ohus ka Põlva Piima ekspordiluba.

Soosaar lükkas ümber väite, nagu oleks Ühinenud Meiereid importinud Eestisse juba aegunud võid.

Eile õhtul väitis Ühinenud Meiereide pressiesindaja Ene Nobel, et ettevõttele on ekspordiluba juba tagasi antud ning Põlva veterinaaramet kahtlustas Ühinenud Meiereisid alusetult. Ta ütles, et Ühinenud Meiereid pole ühtegi seadust rikkunud.

Vladimir Razumovski kinnitas seejärel, et Ühinenud Meiereid on taotlenud küll impordiloa ennistamist, kuid seda eile õhtul ei tehtud. Sama kinnitas ka enne lehe trükkiminekut Ago Pärtel.

«Või tuleb hävitada või tagasi saata,» kinnitas eile Ago Pärtel. «See on piisavalt kulukam ja valusam karistus igasugusest haldustrahvist.»

Vladimir Razumovski sõnul lõppes Tartu Külmhoones ja tollilaos leiduva Ühinenud Meiereidele kuuluva või säilivustähtaeg eelmisel aastal. Erinevate hinnangute kohaselt hoitakse Eesti erinevates ladudes umbes 1500 tonni Ühinenud Meiereidele kuuluvat võid 40 miljoni krooni väärtuses.

Või toodi Eestisse kaks aastat tagasi Uus-Meremaalt, Iirimaalt ja Saksamaalt, see töödeldakse siin võisegudeks ja hapukooreks ning müüakse Venemaale. 1997. aastal valmistatud Iiri või säilivustähtaeg oli aasta, osal Saksamaalt tulnud võil pool aastat.

Hetkel kuum