1. september 1999 kell 22:00

Stiil ja traditsioon on jõukate eelised

Eestisse on taas jõudnud üks elustiili näitav pood. Villeroy & Bochi nimi räägib Euroopas enda eest, enne sõda tunti nende nõusid ka siin.

Selle sajandi 30-40ndatel aastatel töötati välja Villeroy & Bochi ühtne firmastiil sisustuses, mis on kohustuslik kõikidele poodidele, kus nende nõusid üldse müüa tohib.

Sisustus ja firmastiil on tellitud reklaami- ja sisustusfirmast Hartz & Hermes. Nemad on loonud nii värvikoosluse kui ka kappide, laudade ja riiulite disaini. Poe asutaja saadab Hartz & Hermesele põrandaplaani ning selle alusel panevad nad paika mööbli asukoha konkreetses poes.

Lauanõude eksponeerimiseks kasutatav mööbel tehakse Villeroy & Bochi enda tehastes Hispaanias. Kappide hind on soolane, tegelikkuses müükse need aga suuremeelse hinnaalandusega oma firma keti poodidele. Kapi ülemises ääres on firma nimesilt, mis hoiab selle pidevalt kauplusekülastaja silme ees.

Kohapealsed poeloojad saavad valida ainult kahe värvitooni -- roheka või kollaka põhitooni vahel. Eesti poe juhataja Karin Mängel on valinud roheka põhitooni. Poele annavad avarust ja eksklusiivsust kaks tasapinda ning õhuline trepikäsipuu. Trepikäsipuu jooniste tegemisel on eeskuju võetud sama keti Rootsis asuvast poest.

Käsipuu sobib hästi hoovipoolsete akende võrega, mis jätab samuti õrna ja õhulise mulje, nagu polekski tegemist aknatrelli, vaid lihtsalt kaunistusega.

Sisekujundust on plaanis täiendada kardinatega, mis looksid koduse ja hubase söögitoamiljöö.

Emafirma esindaja pani pahaks ainult poe asukohta ja maja üldist välimust, mis pole piisavalt eksklusiivne. Samuti soovis ta, et nende pood asuks teiste hinnalist kaupa müüvate tuntud nimega boutique'ide lähedal. Asukoht on maine kujundamisel oluline.

Villeroy & Bochi firma sai alguse Saksa päritolu pottsepp Bochi 1748. aastal loodud töökojast Audum-de-Tissche maakonnas, mis asub Prantsusmaal kolme riigi -- Prantsusmaa, Saksamaa ja Luksemburgi -- kokkusaamiskohas.

Toodete stiili võiks iseloomustada väljendiga Prantsuse ja Luksemburgi mõjudega Saksa nõud. Hiljem kolis tehas Merzigi Saksamaal. Nimi Villeroy lisandus abiellumiste käigus.

Villeroy & Bochi edu põhineb firma püsimisel ühe suguvõsa käes, kus iial ei pandud rõhku kiirele rahateenimisele vaid stiilile, kvaliteedile ja mainele, ütleb poe asutaja Karin Mängel.

Balti-Saksa mõisates olid Villeroy & Bochi nõud laialt kasutuses. Praegu võib Villeroy & Bochi portselanlühtreid näha mitmetes mõisates. Teiste hulgas ka hästituntud Palmse mõisas.

Autor: Anu Tarvis

Hetkel kuum