Kaja Koovit • 1. september 1999 kell 22:00

Telekomi aktsia sõltub Londoni börsist

Eesti Telekomi aktsia hind langes eile Tallinna börsil Londoni mõjul ligi 5 protsenti ning analüütikute hinnangul jätkub langus vähemalt Eesti teise kvartali majanduskasvu näitajate avaldamiseni.

Telekomi aktsia eilseks sulgemishinnaks kujunes tagasihoidliku 1,7 miljoni krooni suuruse käibe juures 91,50 krooni teisipäevase 96 krooni asemel.

Telekomi aktsia hinna languse Tallinnas põhjustas teisipäeval Londonis toimunud hinnalangus, rääkis Ühispanga analüütik Sven Kunsing. Välisinvestorid ootavad reedel avaldatavaid teise kvartali majandusnäitajaid, mis nende hinnangul peaksid ilmselt olema kehvapoolsed, lisas ta.

«Kui makronäitajad on oodatust kehvemad, võib Telekomi aktsia langeda ka 90 krooni tasemest allapoole,» lausus Cresco Väärtpaberite ASi maakler Tõnu Vanajuur.

Kui majanduslangus on väiksem kui 3 protsenti, prognoosivad analüütikud aktsia hinna stabiliseerumist 95 krooni tasemel.

Londonis kaubeldi Telekomi aktsiaga eile Eesti aja järgi kella viie ajal 91 krooni tasemel.

Telekomi aktsiatest on potentsiaalselt Tallinnas kaubeldavaid vaid 1,4 protsenti. Londoni börsil kaubeldakse potentsiaalselt Bankers Trust Company nimel olevate 22,3 protsendi aktsiatega GDRide näol.

Samas moodustab Eesti Telekom Tallinna börsi kapitalisatsioonist poole, mistõttu iga väiksemgi liikumine mõjutab oluliselt turuindeksit.

Telekomi aktsiaid on igal juhul mõttekam osta Londonis, sest Tallinnas näiteks 15 000 aktsia ostmine või müümine oleks turule tõeline katastroof, lausus Vanajuur. «Telekomi aktsia traagika meie börsil on igasuguse likviidsuse kaotamine ning investorid ei taha ettevõttesse raha paigutada,» möönis Vanajuur.

Vaatamata sellele, et telekommunikatsioonisektori ettevõtete aktsiahinnad tõusevad nii Euroopas kui ka mujal maailmas, ei mõjuta trend Eesti Telekomi aktsia hinda.

Sektoris on investeerimisvõimalusi palju ning Telekomi asemel paigutavad ka siinsed investorid oma raha likviidsetesse Skandinaavia telekommunikatsioonisektori ettevõtetesse.

Telekomi aktsia vastu ei tunne huvi isegi spekulatiivsed investorid, sest liikumisi turul toimub väga vähe, märkis Optiva Panga maakler Kaur Elviste.

Analüütikute hinnangul Eesti Telekomi ühe suuromaniku Sonera aktsiate kavandatav müük siinse ettevõtte aktsia hinda oluliselt ei mõjuta. Mida madalamal hinnatasemel aktsiaga Tallinnas kaubeldakse, seda väiksem on mõju.

Võimalik Läti valuuta devalveerimine võib Telekomi aktsia hinda mõjutada vaid siis, kui investorid hindavad kogu piirkonna investeerimisriski suuremaks ning loobuvad senistest investeeringutest Baltimaadesse. Sellisel juhul langeb löögi alla kogu siinne väärtpaberiturg.

Hetkel kuum