Silva Männik • 2. september 1999 kell 22:00

Apananski teatas uuest investorist

Apananski rääkis, et Advantage Life Products Inc-ga sõlmiti leping juba augustis, eile aga jõustusid ostu-müügilepinguga võetud kohustused ja rahasummad on üle kantud. Tehingu maksumust keeldus Apananski avalikustamast. Tema sõnul müüdi kõik AB Kindlustuse Grupile kuulunud kindlustusfirmade aktsiad.

Apananski sõnul lubab Advantage Life Products tagada ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse likviidsuse ja viia kindlustustehnilised reservid seadusega vastavusse. Saneerimiskava üks osa on riskide edasikindlustuslepingu sõlmimine Aon Re'ga. Viimane võtab vastavalt kokkuleppele enda peale ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse seni edasikindlustamata riskide edasikindlustamise, mille tagajärjel väheneb seltside vajalike tehniliste reservide määr. Apananski ei osanud öelda, kui palju uus investor seltsidesse investeerib. «Nad investeerivad nii palju, kui on vaja ja see sõltub väga paljudest asjadest,» rääkis ta. «Oleneb, kui suure osa riskidest võtab Aon Re enda peale ning kui palju reservide määr selle võrra väheneb. See on tehniline küsimus, mis ei oma tegelikult mingisugust tähtsust.»

Apanaski ei osanud öelda, millistesse projektidesse on firma varem investeerinud. «Mind see ei huvita,» lausus ta. «Kui ma müün kaupa, siis huvitab mind vaid see, kas minu kui müüja tingimusi ostja rahuldab või mitte -- maksab raha või ei maksa.» Apananski sõnul saabuvad uue omaniku esindajad Eestisse järgmisel nädalal ja tutvustavad kindlustusseltside saneerimiskava.

Rahandusministeeriumi juriidilise osakonna juhataja Alar Urm ütles, et ministeerium ja inspektsioon on uuest investorist teadlikud, kuid nende valduses olevat informatsiooni Advantage Life Productsi kohta nad praegu ei avalikusta. «Me ei tea veel asja põhjalikult, sest pole korrektset vastust saanud,» lausus ta. «Samuti ei huvita meid niivõrd nende maksevõime ja suutlikkus, kuivõrd just konkreetse tehingu tegemine.» Praeguseks pole seltside reserve seadusega vastavusse viidud, kuid esitatud plaan edasikindlustusfirmaga Aon Re on Urmi sõnul täiesti teostatav ning see lahendaks enamiku seltside probleemidest. Lubatud tehingute nurjumisel on Urmi sõnul ASA Kindlustusel ja AB Elukindlustusel paar alternatiivset varianti varuks. Urmi sõnul tuleb klientide huvides vältida seltside kiiret pankrotti.

Praegu ASA Kindlustus ja AB Elukindlustus pankrotiseisus veel ei ole, sest nad suudavad oma kohustusi täita jooksvalt laekuvatest preemiatest, väitis Urm. Ta tunnistas, et seltside reservide kattevara on seotud pankrotistunud Maakri tänava kõrghoonega. «Samas on reservide kattevara ja likviidsus kaks eri asja,» rõhutas ta.

Advantage Life Products Inc Balti regiooni projektide juht Mike Gartley ütles, et nende Delaware osariigis registreeritud firma tegeleb peamiselt finantsinvesteeringutega ning on investeerinud teistessegi kindlustusfirmadesse Ameerikas ja Euroopas. Viimaste nimesid Gartley öelda ei osanud. Samuti ei osanud ta öelda, kui palju plaanitakse seltsidesse investeerida. «Ma ise ei tea seda, aga tegu on mõne miljoni dollariga,» ütles ta. Gartley sõnul ei ole veel otsustatud, kas omanike vahetudes toimub muudatusi ka seltside juhtkonnas. Gartley kinnitas, et Advantage Life Productsi esindajad tulevad Eestisse esmaspäeval.

Internetist saadud andmetel on Advantage Life Products firma, mille tegevus sisuliselt katkes 1997. aasta alguses.

Advantage Life Productsis töötab kuus inimest. Firma alustas 1986. aastal videote tootmisega Advantage Video nime all. Hiljem muutis profiili ja tootis mitut sorti tervisetooteid, kosmeetikat, juuksehooldusvahendeid ja näiteks ka nikotiininätsu. 1996. aastal omandas firma New Yorgi mööblikaupluse aktsiad lubadusega emiteerida uusi aktsiaid 0,8 miljoni dollari (11,8 miljonit krooni) väärtuses. Lubadust ei täidetud. 1997. aasta alguseks aga lõpetas firma tegevuse. Kuni selle ajani oli Advantage Life Products noteeritud börsil Nasdaqi maaklernimekirjas.

Praegu on sel Delaware?is asutatud ja Floridas tegutseval firmal kuus töötajat ja tegevuse ametlik nimi on Toilet Preparations. Tänavu kolme kuuga oli firmal kohustusi 2,6 miljoni dollari (38,2 miljonit krooni) ulatuses, varad firmal puudusid.

Aadressid, kust leiab informatsiooni AB Kindlustuse Grupi uue investori kohta:

www.sec.gov/Archives

http://prodiscount.demo2.newsalert.com

www.tampabay.org

Hetkel kuum