ÄP fototoimetus • 27. september 1999 kell 22:00

Algab Sonera aktsiate müük

Müüki läheb 127 mln aktsiat. Selle tulemusena kahaneb riigi omandiosa Soneras praeguselt 77,8 protsendilt 60,2-le. Soome transpordiminister Olli-Pekka Heinonen ei soovinud kommenteerida, kas riik võib praeguse valitsuskoalitsiooni ajal Sonera aktsiatest täielikult loobuda. Ta täpsustas, et selle küsimuse lahendamine sõltub eelkõige turuolukorrast. Tõenäoliselt juba järgmisel kuul annab Soome parlament transpordiministeeriumile loa kahandada riigi omandiosa Soneras 34%ni.

Sonera aktsia lõplik hind selgub transpordiministeeriumi teatel 12. oktoobriks. See määratakse kindlaks institutsionaalsete investorite tehtud ostupakkumiste ning aktsia börsikursi alusel. Sellest sõltub otseselt, kas aktsia hind määratakse praeguse kõrge börsikursi või pikema aja kursiarengu põhjal.

Möödunud aasta oktoobris-novembris toimunud Sonera esimeses erastamisvoorus, kui müüki läks 22,2% aktsiatest, olid soome erainvestorid pettunud, et suurem aktsiatest läks välismaale. Nüüd püüab riik seda viga parandada ja panna üldmüüki rohkem ehk 14 mln aktsiat ning institutsioonilistele investoritele on mõeldud 113 mln aktsiat. Kui nõudlus peaks väga suureks paisuma, siis on riik valmis müüma 16,9 mln lisaaktsiat, mille tulemusena riigi aktsiapakk kahaneks 57,9%-le.

Nagu esimene kord, pakub riik ka nüüd iga kümne müüdud aktsia kohta ühe boonusaktsia, kui investor ostetud aktsiaid aasta jooksul maha ei müü. Üldmüügis on aktsiad võimalik osta kuni 1500 ja institutsionaalses müügis 5000. Sonera 9000 töötajat saab kolm lisaaktsiat 20 aktsia kohta. Arvestades Sonera endise tegevdirektori Pekka Vennamo aktsiaostuskandaali, mille tagajärjel ta oli sunnitud ametist tagasi astuma, seekord juhtkonnale erisoodustusi aktsiate müümisel ei tehta.

Sonera on esitanud taotluse aktsiate noteerimiseks USA tehnoloogiaturu Nasdaqi kauplemissüsteemis ja kauplemine Soome firma aktsiatega algab seal 13. oktoobril. Aktsiamüügi rahvusvaheline koordinaator on Goldman Sachs, Põhjalas korraldab aktsiamüüki Merita Corporate Finance, ka eraisikuile suunatud aktsiamüügi korraldaja.

Sonera aktsiate hind Helsingi börsil on peaaegu kolmekordistunud pärast erastamise alustamist möödunud aastal: algne märkimishind 45 marka on nüüdseks tõusnud 155--160 margale. Sonera on nüüd Nokia järel turuväärtuselt teine firma Helsingi börsil, kus see oli eelmise nädala lõpul 114 mld marka ehk 299,8 mld Eesti krooni.

1990. aastail on Sonera välismaale investeerinud kokku 29 mld marka. Ta tegutseb aktiivselt Eesti, Läti ja Leedu tava- ja mobiiltelefoniturul ning Peterburi, Ungari ja Türgi mobiiltelefoniturul. Nädal tagasi investeeris Sonera 10,5 mld krooni firmasse VoiceStrem, mis asub looma USAd katvat GSM-võrku. Sonera on maailmas üks liidreid ka WAP-teenuste (mobiiltelefon + internet) pakkumisel.

Autor: ÄP

Hetkel kuum