ÄP fototoimetus • 6. oktoober 1999 kell 22:00

Venemaa mobiilside mõõnast üle saamas

Vene mobiilside operaatoreid on pidanud kõnetariife alandama ja üksteist sooduspakettide pakkumisel üle trumpama, kuid samas on alanenud hinnad hakanud jälle uusi kliente ligi meelitama.

Ka Venemaa suurim mobiilside operaatorfirma Vimpelcom, mis on noteeritud New Yorgi börsil, jäi esimesel poolaastal kahjumisse. Firma tulud kahanesid 115 miljonile dollarile läinud aasta sama perioodi 195 miljonilt dollarilt. Samas on alanenud hinnad kasvatanud Vimpelcomi kliendibaasi 120 000-lt läinud aasta augustis praeguseks 154 000-le.

Vimpelcomi aktsia, mis enne finantskriisi puhkemist maksis 44 dollarit ja rubla devalveerimise järel kukkus 6 dollarile, on kosunud 14--15 dollarile.

Koos oma strateegilise partneri, Norra Telenoriga, plaanib Vimpelcom eeloleval viiel aastal Vene turule investeerida 300 miljonit dollarit. Investeeringud on kavandatud mobiilsidevõrgu väljaehitamisse Venemaa neis piirkondades, kus Vimpelcomil on litsents. Praegu on Vimpelcom, mis müüb oma teenuseid kaubamärgi Bee Line all, suurim tegija Moskva ümbruses ja Venemaa keskosas. Osaliselt on kaetud ka Kaukaasia, Volgamaa ja Siber. Firmal on praegu viis GSM-900/1800 litsentsi, mis katavad 68 protsenti ehk 100 miljonit Venemaa 148 miljonist elanikust.

Käesoleval aastal ostis Telenor Vimpelcomis aktsiate kontrollpaketi ehk 25,7 protsenti hääleõiguslikest aktsiatest, makstes selle eest 162 miljonit dollarit.

Suurimateks seadmete tarnijateks Vimpelcomile on Ericsson ja Nokia.

Autor: ÄP

Hetkel kuum