Kristi Malmberg • 18 oktoober 1999

Jüri Mõis venelaste abil Tallinnas võimule

Kolmikliidu esindajad kohtusid eile vene valimisnimekirjade liidritega, et leida võimalusi Tallinnas ühise koalitsiooni moodustamiseks. Läbirääkimised jätkuvad täna.

Isamaaliidul, Mõõdukatel ja Reformierakonnal on kokku 28 kohta volikogus, kus enamuse saavutamiseks on vaja 33 kohta.

Läbirääkimised algasid eile kahe vene erakonna -- volikogus üheksat kohta omava Rahva Valiku ja nelja kohaga esindatud Rahva Usalduse -- liikmetega. Rahva Valiku üks liidreid Nikolai Maspanov ütles, et neil pole midagi kolmikliiduga koostöö vastu, kuid enne tuleb kokku leppida koostöö tingimustes.

Reformierakonna linnapeakandidaat Rein Voog ütles eile õhtul, et läbirääkimised käivad kõigi volikogus esindatud jõududega peale Keskerakonna.

Kaks vene nimekirja on omavahel vaenujalal, mis võib nende kuulumise ühte koalitsiooni keeruliseks muuta.

Valimisliidu Rahva Usaldus liidri Sergei Ivanovi sõnul on siiski võimalik nii koostöö kahe vaenutseva vene nimekirja vahel kui ka muud variandid. «Ajakirjandus on rõhutanud, et me ei tee koostööd Keskerakonnaga, kuid päris nii see pole,» ütles Ivanov.

Peale kolmikliidu on avaldanud soovi vene nimekirjadega kohtumiseks ka Keskerakond, kes sai volikogus 21 kohta. Koos Rahva Valiku, Rahva Usalduse ja Koonderakonna kahe kohaga oleks Keskerakonnal volikogus 34 kohta ehk kindel enamus.

«Tahame osaleda võimu teostamisel,» kinnitas Ivanov, lisades, et oleks rumalus jätta vastu võtmata linnapea koht, kuid seda ainult juhul, kui on täpselt teada, millist poliitikat hakatakse teostama. Samas väitis Ivanov, et linnapea koha saamist ei sea Rahva Usaldus tingimuseks kolmikliidu või Keskerakonnaga koalitsiooni moodustamisel.

Ivanov oli oma nimekirja linnapeakandidaat ja kogus Lasnamäel 5979 häält, mis on Tallinna kümne parema tulemuse seas. Võimule pürgivad kolmikliit ja Keskerakond võivad olla sunnitud talle pakkuma linnapea kohta volikogus enamuse saavutamiseks.

Eile väitsid paremerakondade poliitikud, et nelja mandaadiga Rahva Usalduse valimisliidul oleks linnapea kohta soovida ikka liig mis liig. Kolmikliit meelitab vene nimekirju linnaosa vanemate ja abilinnapea kohtadega.

Hetkel kuum