Kaja Koovit • 21. oktoober 1999 kell 22:00

Väikeaktsionäre hoitakse teadmatuses

Ühinemise mõju ja väärtus külmhoone väikeaktsionäride jaoks oleneb vahetuskursist ja sellest, kuidas muutub ettevõtte väärtus, rääkis Ühispanga analüütik Helen Linnupõld. «Kuni see informatsioon puudub, ei saa väikeaktsionärid tehingut hinnata,» lausus ta.

Ühinemist koordineeriva ja rahastava Scandinavian Baltic Development'i (SBD) fondijuht Björn Gillberg ei soostunud avaldama KPC majandustulemusi, ühinemise tingimusi ega moodustatava valdusfirma omanikeringi, väites, et seda saab teha alles pärast 27. oktoobril toimuvat KPC aktsionäride koosolekut.

KPC aktsionärid peavad ühinemise heaks kiitma, kuid Külmhoone aktsionäre tehingule oma õnnistust andma ei kutsuta. «Ühinemiseks ei ole vaja aktsionäride koosolekut kokku kutsuda,» kinnitas külmhoone nõukogu esimees Margus Puust. Külmhoone aktsiatest 55% kuulub Margus Puustile, ettevõtte juhatuse esimehele Udo Puustile ja juhatuse liikmele Anatoli Bekergunile.

KPC aktsionärid otsustavad ka ettevõtte aktsiakapitali laiendamise uusemissiooni teel.

Äripäeva andmeil omandavad 18,5 miljoni litise emissiooni EBRD ja Tallinna Külmhoone suuromanikud, misjärel Tallinna Külmhoone muutub KPC tütarfirmaks.

Alles pärast seda moodustatakse valdusfirma kahe ettevõtte juhtimiseks.

«Emissiooni üle otsustavad KPC aktsionärid järgmisel nädalal,» lausus Gillberg ega nõustunud aktsiaemissiooni kommenteerima.

Tallinna Külmhoone AS ja temast käibelt üle nelja korra väiksem Leedu piimatööstusettevõte Kauno Pienas Centras teatasid eile hommikul ühinemiskavast.

Liitumise tulemusena tekib Balti regiooni suurim jäätisetööstus, mille aastakäibeks planeeritakse kuni 500 miljonit krooni.

Kahe ettevõtte juhtimiseks moodustatakse valdusfirma ja kahe ühineva ettevõtte väikeaktsionäridele tehakse ettepanek vahetada oma aktsiad valdusfirma aktsiate vastu, rääkis Scandinavian Baltic Development'i investeeringute direktor Hanno Riismaa. Tema sõnul on kavas noteerida valdusfirma aktsiad ka börsil, aga kus, on otsustamata.

Analüütikute hinnangul lahkub külmhoone varsti Tallinna börsilt. «Kui just strateegiline partner ei nõua börsil jätkamist, siis lähevad nad börsilt ära, sest sadakonna väikeaktsionäriga pole mõtet seal olla,» lausus Kawe Kapitali varahalduse direktor Kristjan Hänni.

«Kui teistele aktsionäridele tehakse pakkumine aktsiad valdusfirma omade vastu vahetada, ei olegi enam börsil millegagi kaubelda, « lausus Puust. Ta ei osanud eile kommenteerida, kas on võimalik, et ettevõttest 10% omavatele väikeaktsionäridele tehakse ostupakkumine veel enne aktsiavahetuse pakkumist.

SBD on EBRD osalusega 40 miljoni dollari suuruse fondi Baltic Post Privatisation Fund fondijuht. Leedu väärtpaberibörsi andmetel kuulub EBRD-le 41,7% KPC aktsiatest.

Väärtpaberibörs on Tallinna Külmhoone aktsiaga kauplemise peatanud.

Hetkel kuum