Madli Zobel • 28. oktoober 1999 kell 22:00

Diskrimineeritud parema ajupoolkera inimesed

Vasakukäelisi inimesi on kuni 25% ühiskonnast. Varem õpetati vasaku käe eelistajad rangelt ümber parema käega tegutsema, kuid samas esineb paremakäelisteks õpetatutel mitu korda sagedamini neuroose kui vasakukäelisteks jäänutel. Ja tegelikult jääb inimene, kellel on looduse poolt antud domineerivaks ajupooleks parem ajupool, vaatamata ümberõppele siiski vasakukäeliseks.

Ümberõpetatud vasakukäeline kirjutab ja sööb parema käega, sest need tegevused allutatakse ümberõppele kõigepealt. Teisi tegevusi, mis nõuavad täpsust ja osavust, sooritab ta oma domineerivast paremast ajupoolkerast lähtuvalt vasaku käega.

Et vasakukäeliste pealt raha saab teenida, pole maailmas saladuseks jäänud. «Ma usun, et enim on selle pealt teeninud Fiskars (toodab muuhulgas kääre, nuge jne -- toim),» ütleb Ühispanga vasakukäeline asepresident Janek Mäggi. Ta on õppinud paremakäeliste kombel kirjutama.

«Inglaste liiklus on ikka loogiline, et saad parema käega rooli hoida,» arutleb Mäggi. «Ei tea miks mujal vasakukäeliste liiklus on.» Ent paremas käes nuga hoida pole Mäggile väga meelepärane. «Ikka ohtlikum riist,» põhjendab ta.

Vasakukäeline OÜ Mask projektijuht Viljar Sepp leiab, et lauakombed on üks väheseid vasakukäelistele mõeldud tegevusi paremakäeliste maailmas.

Ei Mäggi ega Sepp mäleta oma esimest kokkupuudet arvutihiirega, ent vasakule poole pole seda tõstnud kumbki. «See on isegi tõhusam, et ühe käega kasutad hiirt ja teisega saad samal ajal klahve klõbistada,» märgib Sepp.

Kõige diskrimineerivamaks on tema jaoks olnud tass. Tartu Hansakeskuses on tassid, mille põhi on viltu -- selleks, et kruusi välispinnal olev nägu saaks ilmekamalt vastu vaadata. «Võttes kruusi vasakusse kätte, ei keera kruus mitte ainult põlglikult selga, vaid ka juua on võrdlemisi ebamugav,» nendib ta.

Mäggi jaoks on üks raskemaist elujuhtumeist squash'i õppimine. «Treener oli paremakäeline ja ta ei osanud kuidagi õpetada, kuidas vasaku käega lüüa,» meenutab Mäggi. «Eriti raske oli nurgalöök.»

- 1958. aasta suvel sai Jimi Hendrix viiedollarise kasutatud akustilise kitarri. Kuna Jimi oli vasakukäeline, pani ta pillile keeled tagurpidi, et tal oleks võimalik mängida.

- Kui oled paremakäeline, alusta värvimist paremalt üleval ja vasakukäeline vasakult ülevalt. Värvi laudade pikisuunas. (õpetus värvipurgilt)

- Viimase 20--30 aasta tähelepanekud näitavad, et käelisuse muutmine annab erinevaid tulemusi. Mõni tuleb sellega suhteliselt hästi toime, teised mitte. Ligikaudu neljandik vasakukäelistest aga ei allu isegi vägivaldsele õpetusele ja eelistab igal võimalikul juhul vasakut kätt.

Hetkel kuum