Tanel Raig • 29 november 1999

Vedajad määravad mõistlikku veohinda

Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsiooni (ERAA) veo omahinna komisjon on jõudnud järeldusele, et ausat ärieetikat ja veondusreegleid järgides on madalaim võimalik veohind kliendile 10,4 krooni/km.

Autovedajad peavad hoiduma kiusatusest sõlmida väljaarvutatud hinna baasil ühiskokkuleppe veo piirhinna kehtestamiseks.

Vedajate väitel aitaks piirhind kaasa veoteenuse kvaliteedi tõusule, sest konkurents madalama hinna pärast ei sunniks enam vedajat kõrvale hiilima kindlustusmaksetest, juhtide töö- ja puhkeaja järgimisest jne. Ekspedeerijate hinnangul aga veoturul vedajatele praegu nende soovitud hinda ei pakuta ja sellist hinda nõudes läheks kaup üle konteineritesse ja välismaa vedajatele.

Autovedajate hulgas kostab rohkelt hääli, kes kutsuvad üles kokkuleppele hinnasõja lõpetamiseks ja panevad ette määrata lõpuks hinnapiirid. ERAA ametlik seisukoht nii äkiline õnneks pole. Madala hinnaga vedajad võetakse teravadatud tähelepanu alla. Kui vedaja aga täidab kõiki seadustega kehtestatud nõudeid, ei tehta takistusi madalama hinnaga veoteenuse osutamiseks. Kui avastatakse aga seaduserikkumisi, antakse informatsioon edasi maksuametile, tööinspektsioonile või majanduspolitseile.

Taoline lähenemine on õige. See eemaldab turult ebaõigete võtetega tegutsevad veofirmad. Samas jääb aga hinnakonkurents -- kes suudab seadusi järgides pakkuda madalaimat hinda, sellele takistusi ei tehta.

Hetkel kuum