ÄP fototoimetus • 1. detsember 1999 kell 22:00

Rootsi sulges reaktori

19 aastat hiljem on 1980. a rahvahääletuse esimene tulemus käes -- teisipäeval seisati 24 aastat vana reaktor, mis oleks ekspertide sõnul võinud töös olla vähemalt 2015. aastani.

Rootsi tööstusringkonnad on otsuse hukka mõistnud ning energiakontsern Sydkraft, kellele Barsebäck kuulub, võitles viimase hetkeni sulgemise vastu -- kuni Rootsi ülemkohus esmaspäeval firma hagi tagasi lükkas.

615 MW Barsebäcki reaktor tootis 3% kogu Rootsis toodetavast elektrienergiast.

Eksperdid hoiatavad, et külma talve korral tuleb Rootsil elektriimporti suurendada, kuna oma võimsustest, eriti riigi lõunaosas, enam ei piisa.

Kõige tõenäolisem alternatiiv on Taani söeenergia import. See võib ühelt poolt üles viia Rootsi elektrienergia hinna ja teisalt raskendada Taanil täita Kyoto kliimakonverentsil kinnitatud süsinikdioksiidi heitmete vähendamise kohustust. Ka tuleb Rootsi elektritootjatel valmis olla suurematele energiatarbijatele tippkoormuse ajal tarnete lõpetamiseks. Puudu jääv kogus võrduks viie suure paberivabriku või 130 saeveski energiatarbega.

«See on Rootsile must päev,» ütles Rootsi tööstusliidu tegevdirektori asetäitja H.G. Wessberg, «üdini rumal on end vabatahtlikult ilma jätta ühest meie vähestest konkurentsieelistest».

Rootsi tegi otsuse sulgeda riigi 12 tuumareaktorit aastaks 2010 rahvahääletusel, mis toimus aasta pärast 1979. aastal USAs Three Mile Islandil toimunud tuumaõnnetust. Praegused küsitlused näitavad, et valdav osa elanikkonnast toetab energiatootmist tuumajaamades, mis on vähem kui 40 aastat vanad. Rootsi kõige vanem reaktor on 27 aastat vana.

Barsebäcki sulgemise otsus oli kantud pigem poliitilistest kui keskkonnakaalutlustest. Rootsi sotsiaaldemokraatlik vähemusvalitsus nõustus sellega kolm aastat tagasi, et kindlustada tuumaenergia vastase keskerakonna toetust.

Tuumaenergiast loobumise plaan on jõus, ehkki valitsuse sõnul sõltub selle elluviimine alternatiivsete energiaallikate käibelevõtmisest. Barsebäcki reaktorite aastatoodangu korvamiseks oleks tarvis 7000 500kW tuulegeneraatorit. Mullu tootis Rootsi tuuleenergiat vaid 0,3 TWh tuumajaamade 70 TWh kõrval.

Järgmisena on kavas sulgeda Barsebäcki teine reaktor aastal 2001.

Kompensatsiooniks saab Sydkraft osaluse riiklikule energiakontsernile Vattenfall kuuluvas tuumaelektrijaamas. Riigile läheb kompensatsioon maksma 5,9 miljardit Rootsi krooni.

Barsebäcki reaktori sulgemine ei mõjutanud elektri hinda Põhjala elektribörsil. Et Rootsi ja Norra toodavad suure osa elektrienergiast hüdroelektrijaamades, huvitab börsi eelkõige ilmaennustus. Kaks nädalat tagasi oli Rootsi HEJde reservuaarides vett 25 TWh elektrienergia tootmiseks ja Norras 72 TWh jaoks. Barsebäcki reaktori aastatoodang on 4 TWh. Mõju võib avalduda pikas perspektiivis. Praegu maksab kWh elektribörsil 0,19--27 senti.

Autor: ÄP

Hetkel kuum