Aivar Hundimägi • 1. detsember 1999 kell 22:00

Valisin Mõisa, sain Savisaare

Isamaaliitlasest Tallinna linnapea Jüri Mõis andis Mustamäe linnaosavanema koha Pavel Starostinile, kelle juhtimise ajal tehti, selle sama Jüri Mõisa kuu aja taguste väidete kohaselt, Lasnamäe linnaosavalitsuses korruptiivseid tehinguid. Täna räägivad Mõis ja teised kolmikliitlased, et kedagi ei saa süüdistada enne kohtu süüdimõistvat otsust.

Sama põhjendust kasutas Keskerakond, kui nad eelmise linnavalitsuse ajal erastasid Keskturu. Siis oli aga kolmikliit see, kes päevast päeva kuulutas, et turg müüakse kurjategijatele, et volikogu liige Vladimir Ivanov oli purjus ja peaminister Mart Laaril oli koguni Tallinna linnavalitsuses toimuva pärast piinlik.

Silmakirjalikkus ei ole kolmikliidule omane ainult Tallinnas valitsedes. Teisipäeval teatas valitsuse pressiteenistus valitsuskabineti ühise seisukoha, et sel aastal pole riigiametnikele jõulupreemia maksmine õigustatud. Eilsetest päevalehtedest selgub, et seda ei järgi majandusministeerium, teede- ja sideministeerium ning välisministeerium. Tekib küsimus, kas Toomas Hendrik Ilves, Toivo Jürgenson ja Mihkel Pärnoja ei kuulugi valitsusse?

Kuuluvad küll, häda on selles, et valitsuse ühine seisukoht ei tähenda, et ministrid seda oma töös järgivad. Ametnike premeerimise juures on koomiline ministeeriumide püüd valitsuse seisukohast mööda hiilida. Nii näiteks raiub majandusministeerium, et nemad jõulupreemiat ei maksa, kuid premeerivad ametnikke töö tulemuslikkusest sõltuvalt.

Kui tutvuda majandusministeeriumi töösuundadega ja lugeda koalitsioonilepingut, siis kus on see tulemuslik töö? Ministeeriumi tähtis töösuund on majanduse olukorra analüüsimine ja prognoosimine. Töötajad, kes selle eest vastutavad, ei saa kuuluda premeeritute hulka. Selle tõestuseks on ministeeriumi analüütiku Indrek Jakobsoni vahetult enne teise kvartali majanduskasvu näitajate avalikustamist Postimehes tehtud ennustus, et majanduslangus tuleb 8 protsenti. Tegelikult jäi langus rohkem kui kolm korda väiksemaks.

Ettevõtjad, kes oma tegevuses lähtusid majandusministeeriumi suvisest prognoosist ja analüüsist, aasta lõpus oma töötajatele jõulupreemiat igatahes maksta ei saa.

Ministeeriumi teine tähtis töövaldkond on Eesti majandus- ja kaubanduskoostöö parandamine ning ekspordimahtude kasv. Selle aasta esimesel üheksal kuul oli ekspordimaht 6,6% väiksem kui möödunud aasta samal ajal. Venemaaga pole kaubandussuhted paranenud, meenub Lätiga peetud lihasõda ja preemiat saavate ametnike nimekiri peaks veelgi kahanema.

Kuhugi ei ole jõudnud koalitsiooni lubadus liita majandusministeerium teede- ja sideministeeriumiga. Selle protsessi venimise eest vastutavad kantsler ja asekantslerid, kes peavad valitsuskoalitsiooni püstitatud eesmärke täitma. Nii jäävad nemadki premeeritute nimekirjast välja.

Loetelu võib jätkata, aga see on mõttetu, sest arvestades varasemate aastate kogemust, ei sõltu ministeeriumis preemia maksmine töö tulemuslikkusest. Tegelikult makstakse ka sellel aastal preemiat jõulude saabumise puhul ja premeeritavate nimekirja eesotsas figureerib ministeeriumi tippametnikkond. Aga et minister Pärnoja pärast valitsuse teisipäevast ühisotsust vormiliselt lolliks ei jääks, siis ei nimetata seda enam jõulupreemiaks.

Mart Laaril, kui saad ilusate kõnede vahel aega, siis vaata korraks peeglisse, sa näed seal Mart Siimanni nägu. Ka tema juhitud valitsus langetas mitmeid ametnikke puudutavaid otsuseid, kuid neid otsuseid sisulisest ei täidetud.

Jüri Mõis vaata ka sina peeglisse ja sa avastad, et sulle vaatab vastu Edgar Savisaar. Ka tema ei saanud Pavel Starostini linnaosavanema kohalt minema saata, sest kohus ei ole ju Starostini süüdi mõistnud.

Ja lõpuks ei jää mul muud üle, kui pean ka ise peeglisse vaatama ja endalt küsima, mida paganat ma seal valimistel käin. Valisin ju muutused, aga muutus ainult peaministri ja linnapea nimi, kõik muu jäi endiseks.

Hetkel kuum