19. detsember 1999 kell 22:00

Väikeettevõtjana Taanis

Idee oma praksisest ei olnud päris uus. Olin juba Eestis üsna iseseisev tegutseja. Taanis on oma firma alustajale mitu soodustust. Mina kasutasin tasuta konsultandi teenuseid. Taani majandusministeeriumi juures asuv ettevõtluse arendamise valitsus toetab inimesi, kes esimest korda üritavad oma firmat luua, ca 7000 Taani krooniga. See summa läheb konsultandile, kes kuue kuu jooksul algajale ettevõtjale nõu annab.

Ida-Euroopast tulnud välismaalastel ei ole Taanis alustamine sugugi kerge, sest üldjuhul meie ülikooliharidust siin ei tunnistata. Minu tuttavate hulgas on insener, kes müüb pitsat, ja arst, kes töötab sanitarina. Palju oleneb erialast.

Ühe eksami pidin ma küll ära tegema. See on taani keele kõrgema astme eksam. Kuid ka pärast keeleeksami sooritamist poleks minu Nõukogude-aegset Tartu ülikooli diplomit ilmselt tunnistatud taani psühholoogihariduse vääriliseks, kui mul ei oleks olnud magistrikraadi.

Autoriseerimisel peab suutma tõendada, et su akadeemiline haridus praktikas toimib, st et sul on väljaõpe ja töökogemus psühhoterapeudina. Sellepärast ei ole riiklikku autoriseermistunnistust isegi kõigil taani psühholoogidel. Õnneks olin ma ju Eestis töötanud psühholoogina 18 aastat, enne kui ma Taani tulin. Minu Eestist saadud koolitus ja kogemused olid autorisatsiooniks piisavad. Kuid selleks tuli ette valmistada tohutu hulk pabereid. Taani bürokraatia on kolossaalne. Paberikuhi oli umbes 15 sentimeetri kõrgune.

Psühholooge on küll palju, aga erapraksisega tegelejaid suhteliselt vähe. Kui terapeut on hea, siis klientide puudust ei ole. Taanis olen ma juurde õppinud uue teraapia, mis ei ole Eestisse veel jõudnud. Spirituaalne teraapia kuulub transpersonaalse psühholoogia valdkonda. Taanis nimetatakse seda alternatiivseks teraapiaks, sest akadeemilistes ringkondades pole see veel tunnustust leidnud.

Väikeettevõtjad kuuluvad tavaliselt Taani väikeettevõtjate töötute abistamise kassasse. Kui sa oled olnud selle liige vähemalt aasta ja maksnud iga kuu umbes 700 Eesti krooni liikmemaksu, mis võetakse tulumaksust maha, siis firma lõpetamise või pankroti puhul makstakse endisele ettevõtjale neli aastat iga kuu ca 22 000 Eesti krooni abiraha. Maksuametile läheb sellest pool.

Autor: Senta Alas

Hetkel kuum