Ülo Toomsalu • 12. aprill 2000 kell 6:18

Siim Kallas küsib riigilt kohtukuludeks raha

Põhja-Eesti Pangast 10 miljoni dollari kadumise pärast kohtus käinud rahandusminister Siim Kallas küsib valitsuselt raha, et kinni maksta protsessil osalenud Urmas Kaju kohtukulud, kirjutab Sõnumileht.

Poolteiseaastase kohtuvaidluse jooksul on Kaju advokaatidele maksnud 226 132 krooni ja 5 senti. Kaju esitas advokaatide arved rahandusministeeriumile 1. märtsil.

Ministeeriumi arvates tuleks Kaju kohtukulud hüvitada kohtuväliselt, sest kui Kaju pöördub hüvitise saamiseks kohtu poole, lähvad kulud suuremaks.

Rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik ütles, et hüvitama kohustab riigikohtu otsus. 'See on õigusriigile omane, et kohtukulud saab kaotajalt välja nõuda. Siin ei ole meil midagi vastu punnida, sest kohus on nii määranud. Järelikult võiks kritiseerida süüdistuse esitajat, kui üldse kedagi. See probleem on riigi puhul sageli, et esitatakse vähe vett pidavad süüdistused.'

Vaariku sõnul on tõenäoline, et riik peab hüvitama ka minister Kallase kohtukulud. Enne kohtuprotsessi lõppu ei tahtnud minister oma kohtukulusid nimetada.

Tsiviilkoodeksi järgi on riigil kohustus hüvitada ebaseadusliku süüdimõistmise, ebaseadusliku kriminaalvastutusele võtmise ja tõkendina vahi alla võtmise ebaseadusliku määramise tagajärjel tekitatud kahju.

Majandusminister rahandusministri ülesannetes Mihkel Pärnoja ja rahandusministeeriumi kantsler Aare Järvan põhjendavad rahataotlust seletuskirjas sellega, et riigikohus mõistis Urmas Kaju eelmise aasta oktoobris 10 miljoni dollari protsessis kõigis esitatud süüdistustes õigeks. Rahataotlus esitati 27. märtsil.

Eesti Panga endine nõunik Urmas Kaju ütles Sõnumilehele, et ta ei tea rahataotlusest midagi. 'Ma ei teagi, kuidas peaksin seda kommenteerima. Ega see Kallase taskust tule. See on rohkem nagu riigi mure, kuidas ta raha eraldab,' nentis Kaju. Kaju ei osanud öelda, kui suured tema kohtukulud on. 'Viisin küll paberid rahandusministeeriumisse, kuid peast ei oska ma neid numbreid öelda,' kinnitas ta.

Hetkel kuum