Inge Rumessen • 2. november 2000 kell 22:00

tasuja.ee ostetud Divecist

Kurioosne on tõsiasi, et sel nädalal koostöös maksuametiga võlgnike andmebaasi avanud Aare Kilbile kuuluv OÜ Baltic Credibility Facts tegutseb Diveci aadressil. Riiuli- ja maksuvabade firmade registreerijana on Divec seni olnud maksuameti jaoks vaenlane number üks.

Aadressil www.tasuja.ee avatud andmebaas annab taustteavet hetkel ligi 12 000 ebaausa, maksejõuetu või halva maksedistsipliiniga ettevõtte ja eraisiku kohta. Neist 11 000 pärineb maksuametist ja 1000 muudelt allikatelt.

Selleks, et saada võlgnike vastu esitatud nõuete suurust teada, tuleb end tasuja.ee kliendiks registreerida. Selleks peab teatama nii oma nime, isikukoodi, aadressi, sidevahendid ning samad andmed ettevõtte kohta. Edasi palutakse teil aktsepteerida leping.

?Püüdsin leida tasuja.ee-st, kellega ma lepingu siis sõlmin,? kirjeldab registreerimist võlgnike andmebaasi Tarmo Mere OÜst Matkasport.

Lingi alt ?Firmast? selgub, et kaubamärk ?Tasuja? kuulub firmale Baltic Credibility Facts OÜ, mis asutati 2000. aasta kevadel kodumaise kapitaliga. Omanikeringi kuuluvad eestlastest eraisikud on suurte inkassonduse, infotehnoloogia, finantsjuhtimise ja ettevõtluse kogemustega. Firmaga kontakteerumiseks on jäetud vaid klienditoe elektronpostiaadress.

?Kui me tavaelus ärilepinguid tehes iga kord kirjutame lepingusse need andmed, millega lepingupooli identifitseeritakse, siis peaks seda ka internetis sõlmitavates tehingutes tegema,? räägib Tarmo Mere. ?Kui lihtsalt meelelahutust või muud infot pakkuv internetisait enda kohta infot ei anna, pole see oluline. Küll aga peaks seda tegema see, kes tahab külastajatega ärisuhetesse astuda.?

Äriregistri andmeil asub endise hoiupankuri ning Daiwa-tegelase Aare Kilbiga seotud OÜ Baltic Credibility Facts Põllu tänaval. Registreeritud telefoninumbril vastab aga Divec asukohaga Jõe tänaval.

?Ilmselt pole meie täpne asukoht äriregistris veel kinnitatud,? selgitab Baltic Credibility Factsi tegevdirektor Kersti Uuemaa. ?Me tegutseme reaalselt Pärnu maanteel.?

Uuemaa sõnul ei saa nad internetileheküljel oma telefoninumbrit avalikustada, sest siis hakkaksid kõik võlglased nende kaudu maksuametiga arveid klaarima.

?Me ei saa olla vahendaja rollis maksuameti ja võlglase vahel,? selgitas Uuemaa. ?Tegeleme põhiliselt esitatud nõude tausta uurimisega ning oleme vastanud kõikidele klienditoe meilidele tunni aja jooksul.?

?Isikukoodi pole ühelgi firmal õigust nõuda,? ütles siseministeeriumi pressinõunik Merike Taal. ?Kui inimene selle annab vabatahtlikult, siis enda vastutusel.?

Internetikeskkonnas tegutsevad eraettevõtjad on käinud andmekaitse inspektsioonis konsulteerimas, milliseid isikuandmeid võib küsida ja milliseid mitte ning millised õigused ja kohustused on isikuandmete töötlemiseks.

Uuemaa väitel tutvusid nad enne portaali avamist andmekaitseseadusega. ?Igat punkti on ju võimalik erinevalt tõlgendada,? ütles Uuemaa. ?Kui isikukoodi ei tohi küsida, siis läheme näiteks sünnikuupäeva peale üle.?

Seaduse järgi on andmekaitse inspektsioonil õigus kontrollida isikuandmeid töötlevate firmade tegevust nende andmetega ümberkäimisel.

Kui kontrolli käigus leitakse, et on rikutud isikuandmete töötlemise nõudeid või isikuandmete kaitse ei vasta seaduses sätestatule, teeb inspektsioon töötlejale ettekirjutuse, et ta lõpetaks nõuete rikkumise või rakendaks täiendavaid abinõusid.

www.tasuja.ee

Hetkel kuum