7. november 2000 kell 22:00

Voldikuks sobib seina asemele

Väikese ruumi või koridori puhul võib kasutatavat pinda suurendada kuni viiendiku võrra, suuremate ruumide korral aga lisandub funktsionaalsust ja avarust.

Lisavõimalusi pakub ka voldikseinte kasutamine tavaliste vaheseinte asemel.

Liuguksi kasutatakse sageli garderoobikappide ees. Seejuures tuleb kapi sisu planeerimisel arvestada, et liuguksed liiguvad üksteise taha ja ava ei ole täies ulatuses avatud. Ka läheb uste liikumisruumi tarbeks kapi sügavusest kaotsi umbes 10 cm. Väiksema kapi puhul saab neid kitsendusi vältida, kui paigaldada liuguks kapi pinnast ettepoole ja panna see liikuma kõrvaloleva seina peale.

Teinekord tahetakse liuguksi kasutada ka vaheuste asemel. Liuguksed, millel on kandvaks alumine siin, selleks kõige paremini ei sobi, kuna sage ülekäimine põrandasiinist võib selle deformeerida.

Küll aga sobib vaheustena kasutada voldikuksi. Kuna kandvaks on ülemine siin, jääb põrandapind reeglina vabaks. Ka võtab voldikuks avatud asendis vähe ruumi ? lisaks 6 cm laiusele käepideme paneelile umbes 12 ukseava laiusest. Nii jääb näiteks 90cm ukseava puhul vaba käiguruumi 73 cm laiuselt, mis vaheukse jaoks on igati piisav. Suuremõõtmelise nn voldikseinana võib seda paigaldada ka suuremate avade ette või vaheseinte asemele.

Voldikuksed ja -seinad saab valmistada helikindlatena ja lukustatavatena. Garderoobikapi ette paigaldamisel kaotatakse kapi sügavusest küll ruumi mõnevõrra rohkem, umbes 11?17 cm, kuid selle kompenseerib võimalus avada korraga pea kogu kapi ava.

Liuguksed- ? vaata liugratta mudelit, stoppereid ja käepidemeid.

Kaasaegne lahendus on suure läbimõõduga (d=7 cm) antistaatilisest materjalist liugrattad, mille kuullaagrid on külje pealt avatud. Teine võimalus on kasutada väikeseid liugrattaid, mille kuullaagrid on kinnise korpuse sees. Stopperite ja käepidemete osas piisab aga pelgalt nende olemasolust, sest vanematel mudelitel sellised detailid reeglina üldse puuduvad.

Voldikuks- ? vaata paneelide kinnituskonstruktsiooni, uste stopperite ehitust ja plastikhingede vastupidavust.

Paneelide ja liugratta uue kinnituskonstruktsiooni juures väldib paneelide külgsuunalisele liikumisele antud vaba lõtk liugrataste väändumist ja kinnikiilumist, mille tulemusel uks liigub kergelt ja hääletult. Uue konstruktsiooniga stopperi puhul saab kahe kruvi abil nii stopperi takistuse tugevust kui ka asendit siinil reguleerida ning stopperite ?väsimine? on sellega välditud. Plastikhingedega voldikuste juures on aga uuenduseks pragunemiskindlad PVC-hinged, mille vastupidavus on umbes 1 miljon avamist ja sulgemist.

Hetkel kuum