Kaivo Kopli • 19. november 2000 kell 22:00

Tasuja.ee laiendab tegevust

Avamise järel kriitika osaliseks saanud ja ka andmekaitseinspektsiooni uurimise alla sattunud Tasuja.ee omanikfirma tunnistab, et turule tuldi mõnevõrra kiirustades. Nüüd aga täpsustatakse võlglaste nimekirju, teisalt aga tegeletakse võlgnikebaasi laiendamisega.

?Meil käib parajasti koostöö maksuametiga uue lepingu sõlmimiseks,? teatas Tasuja.ee omanikfirma Baltic Credibility Facts tegevdirektor Kersti Uuemaa, kelle kinnitusel on praegu Tasujas üleval vaid tõesti kroonilised maksuameti võlglased ning mitte enam kõik ligikaudu 11 000 võlglast nagu novembri algul. ?Uue lepingu kohaselt oleks maksuameti võlgnike nimekiri, mis pannakse ilmselt üles 15. detsembriks, täiesti eraldi seisev. Ja muidugi soovime me, et sealnegi info kiiremini vahetuks,? tunnistas Uuemaa probleeme, mille tekitas aegunud võlgnike nimekiri.

Tasuja.ee avaldatud võlgnike hulka sattus palju neid firmasid, mis tegelikult ei olnud enam maksuametile võlgu, kuna olid selle tasunud oktoobri jooksul. Maksuamet oli Tasujale üle andnud võlgnike nimekirja 30. septembri seisuga.

Maksuameti pressiesindaja Koit Luus tunnistas, et avalikustamise tulemust on praegu veel võimatu hinnata. ?Esimene katsetusfaas oli ehk konarlik, kuid idee ise on kindlasti värske ja tervendav,? ütles Luus, lisades, et maksuamet tõesti valmistab ette uut koostöövormi Tasujaga, mis täpsustaks tehnilisi küsimusi ? kui tihti andmeid uuendatakse, kui kõrgele seatakse avalikustamise latt ehk kui suurest võlgnevusest alates võlgniku nimi välja pannakse.

Just asjaolu, et võlgnike nimekiri oli aegunud, tekitas palju kriitikat. ?Jah, ega me enam seal üleval ei ole küll, kuid ma ei rahuldu sellega, et lihtsalt vabandati. See on nagu näkku sülitamine,? kurjustas ASi Eltek juhataja Aare Metsur, kelle firma oli maksuameti ja sealtkaudu Tasuja.ee avalikku võlglastenimekirja sattunud. Metsuri sõnul oli võlgnevuse teke lihtsalt pearaamatupidaja ?näpuviga? ning võlg tasuti kohe, kui sellest teada saadi.

Metsur ei hakanud oletama, kui palju võlglaseks tembeldamine firmale kahju võis tuua. ?Aga minule kui firma juhile heidab see loomulikult varju. Ma rippusin seal või tähendab Eltek rippus seal 13 päeva asjatult üleval ? tsirkus missugune, täiesti absurdne lasteaiamäng,? seletas Metsur, lubades kindlasti Tasuja.ee omanikud kohtusse anda. ?Aga ega ma nii madalale ei lasku, et raha hakkan nõudma. Ma nõuan avalikku häbiposti sellele firmale. Nad ikkagi peavad võtma vastutuse ka, et andmed oleksid õiged. Ma tahan juriidiliselt asja selgeks saada,? rääkis ta.

Veel mitu võlglaste nimekirja sattunut ähvardas esimese ehmatuse peale kohtuprotsessiga. Kuid näiteks üks neist, OÜ Angroo Invest, pole seda pärast järelemõtlemist siiski teinud. ?Üsna raske on konkreetset kahjusummat kokku panna,? tõdes firma juhatuse liige ja juriidiliste küsimustega tegelev Viljar Kähar, lisades, et Tasuja internetiküljel oli tõepoolest märge, mis viitas andmete septembri lõpu seisule ning seega võib juriidiliselt kõik korrektne olla. ?Kuid samas pole see õiglane, sest nad võivad ju siis panna üles ka võlglased kümne aasta taguse seisuga,? tõdes Kähar. Uuemaa kinnitas, et nendeni pole jõudnud ühtegi kohtukutset, kuigi kohtuks oldaks ka valmis.

Valmis on Tasuja.ee ka tegevuse laiendamiseks, mille nimel käivad läbirääkimised mitme suurvõlanõudjaga. ?Kavatsememe nendega eraldi lepingud sõlmida, mis võimaldaks neil ise meie keskkonnas nõudeid hallata,? ütles Uuemaa. Läbirääkimised käivad näiteks rahandusministeeriumi, Eesti Telefoni, mobiilioperaatorite ja ka pankadega, kes kõik on ettevõtmisse positiivselt suhtunud.

Uuemaa sõnul on positiivne seegi, et mitmekümne võlglasega on probleemid lahenenud enne avalikustamist. ?Meil on praegugi umbes 30?40 juhtu kogu aeg reservis, mida uurime ja pole veel avalikustanud,? ütles Uuemaa. Tema sõnul on aktiivselt tegutsenud ka võlglaste üksiksisestajad. ?Kuid pole sugugi nii, et kõik pääsevad ligi ja saavad sisestada, mida tahavad,? väitis Uuemaa.

Hetkel kuum