Ervin Soon • 19. november 2000 kell 22:00

Viru Kalatööstus rajab uue tehase

Viru Kalatööstuse juhatuse esimehe Agu Laanemetsa sõnul on uut tehast vaja hiljemalt 2002. aasta lõpuks, kui tõenäoliselt ei tohi Eestis toota konserve enam euronõuetele mittevastavates tehastes. ?Meie Voka konservi- ja Toila kulinaariatehasel on juba nn euronumber olemas, kuid Purtse tehases tuleks selle saavutamiseks teha suuri investeeringuid, mille asemel on otstarbekam ehitada täiesti uus tehas,? ütles Laanemets.

Ta lisas, et Purtse tehase miinusteks võrreldes Toila tehasega on ka liigne kaugus peakontorist, halb asend puhastusseadmete jaoks ning gaasitrassi puudumine. Laanemets näeb Purtse tehasealal edaspidi turismifunktsiooni, sest vahetus läheduses paikneb ka sadam. ?Võib-olla kahe aasta pärast on selle koha ja kinnisvara vastu suurem huvi,? sõnas ta.

Pankrotistunud Viru Ranna ajal seisma jäetud Purtse konservitehas taaskäivitati eelmise aasta lõpus, selle aasta alguses ja käivitamiseks tuli Viru Kalatööstusel investeerida umbes 1,5 miljonit krooni. Tehases töötab 250 inimest, kelle plaanib ettevõte uude tehasesse üle tuua. ?Sõltuvalt müügi edukusest saab uues tehases tõsta töötajate arvu 500ni,? ütles Laanemets.

Laanemetsa sõnul tahetakse uus tehas rajada järk-järgult. Selle nädala neljapäeval kavatsetakse alla kirjutada projektijuhtimise leping ehitusfirmaga. Esialgu tehakse tehase tasuvus-, geodeetiline- ja keskkonnauuring, mis peaks valmima tuleva aasta kevadeks. Seejärel valmib poole aasta jooksul projekt ning siis kaalutakse veel kord tehase rajamise otstarbekust. Uus tehas loodetakse valmis saada 2002. aasta lõpuks.

Objekti kavatseb Viru Kalatööstus rahastada omavahenditest ning selle kogumaksumuseks kujuneb hinnanguliselt 40?45 miljonit krooni, millest pool kulub seadmetele.

Kui Viru Kalatööstus prognoosis aasta alguses oma tänavuseks käibeks 150 miljonit krooni ja kasumiks 7,5 miljonit krooni, siis kümne kuu rentaablus on pea kaks korda suurem ehk 9,7. Kümne kuuga on ettevõtte käive olnud 119,3 miljonit krooni ja kasum 11,6 miljonit krooni.

Laanemets lisas, et tuleval aastal plaanitakse 20protsendilist käibe kasvu 180 miljoni kroonini ja kasumit 13,5 miljonit krooni. ?Käive kasvab järgmisel aastal ka seetõttu, et käesoleva aasta algul ei töötanud Purtse tehas veel täie koormusega.?

Viru Kalatööstus toodab 80 protsendi ulatuses sprotikonserve, kogutoodangust omakorda ligi 80 protsenti eksporditakse. Tänavu on toodangust viiendik müüdud Eestis, 75 protsenti SRÜ riikides ja neli protsenti teistes, valdavalt Ida-Euroopa maades. ?Praegu on kasulikum müüa pigem SRÜsse kui teistesse riikidesse,? kommenteeris Laanemets.

Laanemetsa sõnul on sihikul küll ka Kanada ja Saksamaa, kuid sinna minekuks tuleks teha veel tugevat eeltööd.

?Praegu on sissetöötatud turgudel nõudlus suurem, kui me suudame toota, mis veenab tootmist laiendama,? võttis Laanemets ettevõtte tegevuse kokku.

Agu Laanemetsale ja ettevõtte müügidirektor Eduard Kotljarovile kuuluv Viru Kalatööstus on käibe põhjal kolmas kalatöötleja Eestis. Eespoololijad Maseko ja Hiiu Kalur on samuti oma tootmistingimusi euronõuete suunas parandanud.

Hetkel kuum