23. november 2000 kell 22:00

Oo sport, sa oled rahu!

Oo sport, tõ mir! Selliseid loosungeid lehvitati 1980. aasta Moskva olümpiamängude ajal ohtralt. Samas oli just sel ajal olümpialiikumises enim pingeid, poliitikat ja rusikavibutamist. Oma väike kodusõda on praegu käimas Eesti olümpiastruktuurides. Tüli kisuvad Olümpiakomitee funktsionäärid, sportlased ja poliitikud. EOK täitevkomitee on otsustanud teha uue presidendi valimised pool aastat enne põhikirjas määratud tähtaega ehk tänasel EOK täiskogul. Kandidaate on vaid üks ? senine president Tiit Nuudi.

Äripäeva arvates tuleb EOK-le uus president valida põhikirjas ettenähtud ajal, 2001. a aprillis ja mitme kandidaadi seast.

Sportlased heidavad EOK-le ette vähest arvestamist nende arvamusega ja ebaselgust-läbipaistmatust rahaasjades. President Nuudi toob tänaste valimiste vajaduse põhjenduseks volituste kooskõlla viimist suveolümpiatsükliga. Ja leiab, et rahaasjad on olnud läbipaistvad. EOK liige Andres Lipstok leiab, et võib-olla tuleks eelarve tõesti veidi paremini lahti kirjutada, ent sportlased peaksid ise olema info hankimisel aktiivsemad.

Sportlaste esindatus EOKs on tõesti imeväike ? vaid kolm endist olümpialast. Ei ühtegi tegevsportlast, vaid üks tipptreener. Täna toimuvate valimiste puhul saaks EOKsse vaid Erki Nool ja Andrus Veerpalu. Liikmeks pürgijaid sportlasi on aga veel kümmekond. Kevadiste valimiste ajaks oleks sportlaste esindatus spordiorganisatsioonis suurem.

Nuudile oleks tänased valimised muidugi perfektselt ajastatud. Sydney medalid on veel kõigil hästi meeles. Osa nende särast langeb loomulikult ka EOK presidendile. Pealegi on Nuudil tagataskus trumpäss ? kaks sponsorit lükkasid tänu segadustele presidendi ümber lepingute sõlmimise edasi, seepeale ei hakanud Nuudi ka ülejäänud kolmega lepinguid sõlmima. Ise küll seda eitades, tegutseb Tiit Nuudi loogika järgi: valimisi ei tule ? raha ei tule.

Tippsport ei jää rahata, kui valimised toimuvad põhikirjajärgsel ajal. Sponsorid ootavad eelkõige selgust. Praegune segadus on eelkõige tingitud EOK suutmatusest sportlastega ühist keelt leida ja otsusest teha ennetähtaegsed valimised. EOK eesotsas on Tiit Nuudi.

Nuudi on ähvardanud tagasi astuda, kui täna valimised ära jäävad. Sellega tagab ta, et segane olukord kestab edasi. Tegelikult oleks nüüd juba ka Nuudi enda huvides, et valimised toimuks aprillis. Praegu on avalik arvamus selgelt tema vastu. Poole aastaga jõuaks ta oma mainet puhastada.

Kevadistel valimistel jõuavad oma kandidatuuri üles seada ka teised EOKd juhtima pürgijad. Tekiks konkurents. Jõutaks ette valmistada korralikud tegevuskavad. Valida tuleb ju arengukavade, mitte isikute vahel. Ja pole välistatud, et Nuudi uuesti presidendiks valitakse. Ent siis poleks valimistulemusel enam sellist halba maitset kui täna. Eelkõige võidaks EOK ja Eesti spordi maine. On ju sport väga tugev riiki tutvustav artikkel ning EOK roll ja võimalused ses mõttes suuremad kui mis tahes messil või kuitahes energilisel turismiametil.

Hetkel kuum