1. detsember 2000 kell 8:38

Türgis kerkis üleööintress 400 protsendini

Türgi finantsturud, kus üleööintress küünib 400 protsendini, loodavad Rahvusvahelise valuutafondi (IMF)abile oodates IMFi ametlikku seisukohavõttu.

IMF tegevjuht Horst Koehler teatas neljapäeval, et plaanib fondi juhatusele teha ettepaneku aidata Türgit, juhul kui rakendatakse õigeid meetmeid. IMF saadab nädalavahetusel Türki kaks missiooni.

Suur oht on Türgi liiri devalveerumisel, juhul kui täna on nõudlus dollarite vastu vähene, on see hea uudis. Türgi peaministri Bulent Ecevit"i seisukohad erastamise ja maksunduse valdkonnas ei suutnud turge maha rahustada.

Neljapäeval oli valuuta väljavool riigist 760 mln dollarit (13,7 mld krooni), olles langenud võrreldes kolmappäeva ja teisipäevaga, kuid siiski suur.

Kohalikud investorid võivad tulla täna ostma, kuid kui olukord ei parane, on nad taas esmaspäeval müümas.

IMFi uudise peale täna hommikul rageeris turg positiivselt - valitsuse võlakirjade hinnad tõusid ning tulusus vähenes mõnevõrra. Tähtsaks kujuneb Türgi keskpanga võime tänasel repooksjonil paisata kohaliku raha rahaturule, suurendamaks likviidsust.

Kuuekuulise võlakirja kaubeldi täna tulusussega 60,44% aasta baasil. Pankadevahelisel rahaturul kaubeldi üleöölaenudega tasemel 400%, tagatisega repoturuintress oli 155%.

Türgi börs, mis täna avanes mõne protsendiga miinuses on kella 10:30ks jõudnud 0,75% plussi.

<i>Selliste intressimääradega kaua laenata finantsturgudel pole võimalik. Lisalikviidsuse andmine rahaturule keskpanga poolt võib suurendada pankade soovi valuuta devalveerimise ohu korral osta valuutat, mis võib veelgi suurendada survet Türgi liirile.</i>

Hetkel kuum