Sirje Niitra • 14. detsember 2000 kell 22:00

Firma süüdistab hävingule kaasaaitamises Hansapanka

?Mind pani jahmatama Hansapanga ametnike suhtumine, kes vaatamata meie korduvatele avaldustele blokeerida tagasikutsutud juhatuse liikme juurdepääs firma arvele, seda siiski ei teinud,? ütles OÜ Dianos juhatuse liige Kristel Treimann.

Lisaks on nüüd selgunud, et osa avaldusi on vahepeal pangas kaduma läinud, lisas ta.

Pärast seda, kui kaks OÜ Dianos võrdõiguslikku juhatuse liiget Kristel Treimann ja Ero Altsar olid kolmanda, Toomas Sepa 17. novembril juhatusest välja arvanud ja ka Hansapanka sellest 22. novembril teavitanud, said nad teada, et Sepp on avanud samas pangas OÜ Dianos nimel teise arve, mille kasutamiseks on tal ainuõigus. Selle peale tegid Treimann ja Altsar 1. detsembril Hansapanka uue avalduse, milles palusid selgitust, mis alusel avati Sepale uus arve osaühingu nimel, mille juhatusse ta enam ei kuulu ja palusid keelata tal ka selle arve kasutamise. Kolm päeva hiljem kandis Sepp sellegipoolest nimetatud arvelt oma isiklikule arvele 8200 krooni. 5. detsembril tegid Treimann ja Altsar panka uue päringu, järjekorras juba neljanda. Sellegipoolest tegi Sepp samal päeval Hansapangast rahaülekande oma isiklikule arvele 120 000 krooni ulatuses.

Pangakonto väljavõttest selgub veel, et 6. detsembril, kui pank oli lisaks osaühingult laekunud avaldustele saanud ka äriregistri B-kaardi koopia Sepa juhatusest välja arvamise kohta, tegi äripartnerite usalduse kaotanud mees veel mitu ülekannet. Näiteks kandis ta oma elukaaslase arvele 15 000 krooni. Kellelegi Vahtrale maksis ta aga OÜ Dianos arvelt 25 000 krooni õigusabi eest.

?Sellest peale on minul selle panga vastu igasugune usaldus kadunud,? lausus Treimann, kes on otsustanud pangalt firmale tekitatud kahju kokku 230 000 krooni ulatuses välja nõuda. ?Meil on tarnijate ja töötajate ees kohustusi, mille heastamiseks oleme nüüd sunnitud laenu võtma.?

Kõige krooniks kaotasid Ilmarine residentsis toitlustamist korraldanud Treimann ja Altsar vahetult enne jõule ka töö, sest Sepp lõpetas nende teadmata rendileandjaga lepingu. OÜ Dianos on esitanud politseile avalduse kriminaalasja algatamiseks Toomas Sepa vastu ametiseisundi kuritarvitamise pärast.

Põhjus, miks äripartnerid omavahel tülli pöörasid, peitus firma raamatupidamises, mida Sepp koos oma elukaaslasega pidas ja mida ta keeldus teistele juhatuse liikmetele näitamast, rääkis Treimann. ?Meil oli tekkinud palju küsimusi, millele me kusagilt vastuseid ei saanud,? lausus ta. Lisaks oli Sepal ainsana firma sularahakaardi kasutamise õigus.

Toomas Sepp ütles, et ei soovi juhtunut ajakirjanduses kommenteerida. Enda OÜ Dianos juhatusest tagandamise hindas ta ebaseaduslikuks, lubades asja kohtusse anda. Rendilepingu lõpetamise kohta ütles Sepp, et nii nagu ta selle omal ajal ainuisikuliselt sõlmis, nii ta selle nüüd ka lõpetas.

Hansapanga jurist Andrus Hinrikus põhjendas tekkinud segadust sellega, et konflikti osapooled esitavad vastukäivaid dokumente. Pangal pole võimalik kontrollida, kellel on õigus. ?Et vältida kahju tekitamist, tuleks firma arve blokeerida, aga siis seiskuks ka majandustegevus,? selgitas ta.

Juristi sõnul võib pank kahju hüvitada, kui selgub, et see on tekkinud panga süül. ?Antud juhul ma sellist kahju ei näe, sest ei tea, mis tehtud ülekannetest olid kahjulikud ja mis mitte,? märkis ta, lisades, et Sepp on osa raha firma arvele ka tagasi kandnud. Hinrikuse sõnul pole see esimene kord, kus panka on süüdistatud firmale kahju tekitamises, kuid seni pole pank veel kordagi kahju kinni maksma pidanud.

Hinrikuse sõnul aitaks taolisi juhtumeid vältida äriühingu juhatuse liikmetele ühise esindusõiguse andmine, kuid siis peaksid kõik koos pangas käima ja see piiraks tegevust.

Hetkel kuum