Pabertahvlilt multimeediani

Heiki Hõimoja 18. jaanuar 2001, 00:00

Kui kolmjalaga tahvel on keskmisel Eesti esitlusel üsna tavapärane abivahend, siis multimeediprojektori eelised ei ole veel paljude teadvusesse jõudnud. Nii kalli toote puhul tuleb veel kord kaardistada oma vajadused ja võrrelda plaanitud kulu prognoositava tuluga.

Kui tegelete koolitamise, esitlemise või koosolekute läbiviimisega ning tahate oma auditooriumi veelgi paremini mõjutada, tasub mõelda esitlusvahendi soetamisele. Olgu auditooriumiks 40 õppurit või kaks juhatuse liiget, projektori võimalusi kasutades muutub meeldejäävaks nii esitlus kui esitleja.

Paljudele meenuv LCD-paneel grafoprojektorile on tänaseks ajalugu, pakutakse erinevaid grafo- ja multimeediaprojektoreid. Esimene projitseerib kilele trükitu või joonistatu seinale, multimeediaprojektor on võimeline näitama nii televiisori- kui arvutipilti. Multimeediaprojektori optikaosa sisaldabki võimsat lampi ja väikest LCD-paneeli, lisaks elektroonikat moonutuste vähendamiseks, kujutise digitaalseks suurendamiseks, ?pilt pildis? funktsiooniks jne. Uutel nn DLP-tehnoloogiaga projektoritel on LCD-paneeli asemel mikropeeglite kogum. Olulised toote omadusi mõjutavad parameetrid on ka lambi valgustugevus, eraldusvõime, kaal ja liidesed.

Mida suurem valgusjõud, seda valgemas ruumis saab aparaati kasutada. Lambi kasutusaeg on tavaliselt 1500-2000 tundi. Pildi teravus ehk resolutsioon näitab ära pildi kvaliteedi ja maksimaalse suuruse. Valida on 800x600 ehk SVGA ja 1024x768 ehk XGA resolutsiooniga projektorite vahel. Mobiilsele esitajale pakutakse väikesekaalulisi projektoreid. Mugavam transport ja vähene lauaruum on ka olulised valikukriteeriumid. Siiani peeti väikeprojektoreid sobimatuteks heledasti valgustatud ruumides, tänu uuele tehnoloogiatele saavutatakse hea kvaliteet ka 2,5 kilo kaaluva 800 luumenilise projektoriga.

Oluline punkt multimeediaprojektori ostul on liidesed- mitu videomakki või arvutit saate projektori külge ühendada, kas vajate arvuti juhtimist läbi projektoripuldi, kuidas on lahendatud heli võimendamine ja esitamine. Lisaks reklaamprospektis selgelt väljatoodud tehnilistele näitajatele tasub pöörata tähelepanu ka muudele olulistele nüanssidele: müüja ja tootja taust, esindatus Eestis, kuidas toimub garantii, kuidas loetakse lambi eluiga, kas rikke korral saab asendusseadet jms? Mõelge ka läbi, millistes tingimustes hakkate projektorit kasutama. Kas statsionaarses nõupidamisteruumis või erinevate klientide juures, milline on ruumi suurus ja valgustatus.

Kui eelarve on napp ja arvutit polegi ? miks mitte valida tavalist grafoprojektorit. Arvestama peab aga sellega, et vajaminevad kiled on üsna kallid. Kui aga vajate projektorit ainult kord aastas, siis küsige renditeenust. Pakutakse ka objektikaameraga projektorit. Nii saab näiteks demonstreerida kogu auditooriumile nähtavalt mobiiltelefoni käsitlemist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing