Kindlustajad kulutavad raha mõõdutundetult

01. veebruar 2001, 00:00

Äripäevas on tulumaksusoodustusega pensionikindlustuse osas olnud seni valdavas enamuses kindlustusfirmade seisukohavõtud. Vähe või üldsegi mitte on ilmunud artikleid asjaolust, et kindlustatu poolt makstud kindlustuspreemiad ongi sõna otseses mõttes preemiad kindlustajaile mõõdutundetu kindlustatute raha kulutamise eest.

Tulumaksusoodustusega pensionikindlustus on sulaselge pettus, vähemalt Seesam Elukindlustuses kindlasti. Lepingu sõlmimisel rõhutatakse seda, et saate makstud summadelt üksikisiku tulumaksu tagasi ja lisaks makstakse teile garanteeritud intressi, mis on kaks korda kõrgem kui pangas ja headel aastatel veel lisaintressigi. Samal ajal ei räägita sõnagi kindlustusseltsi kuludest.

Leian, et Seesam Elukindlustusel (tõenäoliselt ka paljudel teistel kindlustusseltsidel) on ebaeetiline rääkida mingitest intressidest ja lisaintressidest summas 274,01 krooni, kui kindlustusfirma ise on sissemakstud summadelt ära kulutanud 3925,99 krooni.

Ausam ja eetilisem oleks kindlustusfirmal tänada kliente esmajoones ülalpidamise eest ja osutatud usalduse eest. Ei ole sugugi kindel nimetatud firma olemasolu aastakümnete pärast, ja eriti juhul, kui üksikisiku tulumaksumäär peaks vähenema 20%ni.

Kindlustusfirmadesse raha paigutades on kulud märgatavalt suuremad ja ületavad Seesami puhul kehtiva tulumaksumäära 1,4 korda. Teie poolt pensionikindlustusse paigutatud summad mitte ei suurene aasta aastalt vaid vähenevad ligi kolmandiku võrra aastas.

Tõenäoliselt on pankurid ja kindlustajad oma koolihariduse saanud erinevates kohtades. Teisiti ei oska seletada erinevust, mis tekib, kui võrrelda panga poolt makstava tähtajalise hoiuse aastaarvestuse viit protsenti ja elukindlustuse kuut protsenti. Eeldusel, et hoiustaja maksab iga kuu alguses panka 1000 krooni ja aastaintress on 5% teenite intressidena 325 krooni. Paigutades sama raha samadel tingimustel pensionikindlustusse, on aastaintress küll 6% aga intressidena arvestatakse teile juurde ainult 274 krooni. Siit saab teha järelduse, et pankade poolt pakutav 5% on oluliselt suurem kui kindlustuse 6%.

Eeltoodu ei ole selleks, et kutsuda kõiki üles raha pangas hoiustama või börsile viima. Tahan juhtida tulevaste pensionäride tähelepanu, et kindlustusseltside ülalpidamine on sedavõrd kallis tegevus, et seda võivad tänapäeva Eestis lubada enesele vaid vähesed. Oma pensionipõlve kindlustamiseks on palju arukamaid võimalusi kui tulumaksusoodustusega pensionikindlustus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing