Liisingu tingimused tuleb vaidlustada lepingu sõlmimisel

06. veebruar 2001, 00:00

Kõikides liisinglepingutes, olenemata liisingfirmast, on sätestatud ka lepingu lõpetamise tingimused. Oluline on nendega tutvuda ja neid soovi korral vaidlustada või täpsustada enne lepingu allakirjutamist.

Reeglina tekivad lõpetamisega probleemid siis, kui vedaja on sattunud makseraskustesse ning ta soovib liisinglepingut ühepoolselt lõpetada ja vara liisingfirmale tagastada. Siis avastab ta, et selleks tuleb tasuda trahvi või nõuab liisingfirma kõikide maksete (koos viiviste ja intressidega) tasumist enne lepingu lõpetamist või tuleb tal kanda vara teisasel turul võõrandamisega kaasnevad kulud ja kahjud.

Lepingu lõpetamise võimalused on eelkõige seotud lepingu tüübiga, kuid kõik liisinglepingud on tähtajalised lepingud. St pooled on lepingu tähtajas allkirjastamise hetkel kokku leppinud ja see on muudetav vaid poolte kokkuleppel.

Kapitalirendi lepingu sõlminud vedaja on otsustanud saada pärast lepingu täitmist vara omanikuks.

  • Leping lõppeb kapitalirendi perioodi viimasel päeval juhul, kui rentnik on kõik objekti väljaostumaksed lepingus toodud tingimustel tasunud.
  • Leping lõpetatakse ennetähtaegselt kas lepingu ühe poole algatusel või poolte kokkuleppel.

Kasutusrendi leping tuleks vedajal valida juhul, kui ta ei soovi veoki omanikuks saada st. ta kasutab veokit rendilepingu alusel.

  • Leping lõppeb renditähtaja viimase päevaga ja rentnik on kohustatud rendiobjekti renditähtaja viimasel päeval liisingfirmale tagastama.
  • Leping lõpetatakse ennetähtaegselt, kas ühe lepingu poole algatusel, seaduses ettenähtud korras või vastastikkusel kokkuleppel.

Liisinglepingute lõpetamise tingimused ja protseduurid on liisingufirmades erinevad ja konkreetsel juhul tuleb lähtuda sõlmitud lepingust. Teatud koondnõudmised ja protseduuri saab siiski välja tuua:

  • klient peab esitama kirjaliku taotluse liisinglepingu lõpetamiseks;
  • taotlus vaadatakse läbi kliendihalduri poolt, kontakteerutakse kliendiga, uuritakse lõpetamise soovi põhjuseid;
  • lepitakse kokku lepingu lõpetamise võimalikkus ja pooli rahuldavad tingimused, mille eelduseks on üldjuhul võlgnevuste ja mootorsõidukimaksude tasumine;
  • väljastatakse väljaostu või lõpetamise arve.

Ennetähtaegse lõpetamisega kaasnevad sanktsioonid:

  • liisingfirma võib nõuda täiendavaid intresse;
  • vedajal on ühe või enama kuulise etteteatamise kohustus.

Autovedajad peavad mõistma, et liisingfirma huvi ei ole omada suurt veokiparki, vaid liisingfirma on eelkõige finantsteenuse pakkuja. Kuna teisane veokiturg on Eestis piiratud, siis lepingu ennetähtaegne lõpetamine peaks autovedajale olema äriplaani äärmuslik juhtum, mitte sinna sisse planeeritud ärilise ebaõnnestumise üks riskide maandamise võimalusi. Oluline on saavutada veokite müüjaga kokkulepe tagasiostu kohustuse osas, siis on ka lepingu lõpetamise tingimused liisingfirmaga soodsamad.

Liisingfirma jaoks on oluline kliendisuhe. Lepingu kliendipoolne ennetähtaegne lõpetamise soov ei tähenda probleeme, vaid et kliendil läheb hästi, tal on võimalik vara kiiremini välja osta, et mitte kanda liigseid intressikulusid.

Kui aga põhjuseks on kliendi makseraskused, siis on alati võimalik kokku leppida maksegraafiku pikendamine või maksepuhkus, et klienti raskest olukorrast välja aidata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing