Türgi keskpanga tegevus toetas eurot

Tõnis Oja 20. veebruar 2001, 00:00

Euro kurss kerkis eile taas tänu Türgi keskpangale, kes müüs liiri kursi kaitsmiseks välisvaluutasid. Keskpanga tehingut vahendanud pangaesindaja sõnul müüdi valuutat 4,5 miljardi dollari väärtuses. See on keskpanga suurim välisvaluuta müük ühe päeva jooksul. Müüki läks tervelt kuuendik keskpanga välisvaluuta reservidest. Türgi börsi indeks kukkus 16 protsenti, sest peaminister ja president on erinevatel seisukohtadel selle suhtes, kas riik on tõsises kriisis või mitte.

Analüütikute sõnul põhjustas türklaste valuutamüük euro tugevnemise. Oma osa suurele kursiliikumisele andis tavapärasest väiksem likviidsus, sest USA finantsturud olid pühade tõttu suletud.

Osa analüütikuid ei usu, et euro kursitõusu põhjustas Türgi keskpanga interventsioon. Nende arvates on põhjuseks möödunud nädala lõpus avaldatud USA majandustulemused, mis olid võrdlemisi kehvad. Tööstustoodangu maht jaanuaris langes ning tarbijausaldusindeks langes viimase seitsme aasta madalaimale tasemele ning eile toimus lihtsalt reaktsioon USA majandusnäitajatele.

Oma osa oli ka juhtivate tööstusriikide keskpankuritel ja rahandusministritel, kelle sõnul Euroopa majanduskasvu perspektiiv on hea.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing