Türgi lasi liiri vabaks, valuuta kukkus 45%

Tõnis Oja 23. veebruar 2001, 00:00

Euro kurss kukkus eile kahe kuu madalaimale tasemele, sest pärast seda kui Türgi loobus liiri kursi kontrolli alla hoidmisest, tekkis kartus, et Euroopa pangad, kes on andnud Türgile laenu, võivad saada olulisi kahjumeid. Liiri kurss kukkus pärast kursi vabakslaskmist 45 protsenti. Devalveerumine tekitab inflatsiooni ning võib raskendada kohalikele pankadele välislaenude tagasimaksmist. Kokku on Türgi pankadel väliskohustusi 15 miljardi dollari eest. Laenuandjatest domineerivad Euroopa pangad USA omade üle, mistõttu euro tundub kriisist olevat ohustatum.

Selleks, et hoida inflatsiooni kontrolli all ja saada Rahvusvaheliselt Valuutafondilt laenu, on Türgi toetanud riigivaluutat juba 14 kuud. Ainuüksi sel nädalal on keskpank kulutanud liiri kursi hoidmiseks kuuendiku oma välisvaluuta reservidest. Eile varahommikul teatati, et valuuta kaitsmine pole enam võimalik ning liiri kurss lasti vabaks.

Eile pärastlõunal langes Euroopa Ühisraha 0,9023 dollarini, mis teeb USD kursiks 17,34 krooni. Eesti Pank fikseeris eilseks ametlikuks dollari kursiks 17,27765 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing