HEX elavdab Eesti börsi

Kristi Malmberg 28. veebruar 2001, 00:00

Eile teatasid Helsingi börs (HEX) ja Tallinna börs strateegilise koostöö alustamisest, mis põhineb sellel, et HEX omandab enamusosaluse Tallinna börsil. See plaan on juba heakskiidu saanud rahandusministeeriumilt, Eesti Pangalt ja Tallinna börsi suurematelt aktsionäridelt.

Millal käivitub ühine kauplemissüsteem ja mida see toob kaasa Eesti investorile, pole täpselt selge veel ka Tallinna börsi juhtkonnale, kuna detailid selguvad edasiste läbirääkimiste käigus. ?Kallimaks Eesti investorile börsil kauplemine kindlasti ei muutu,? kinnitas Tallinna väärtpaberibörsi juht Gert Tiivas. Tiivase sõnul laiendab ühinemine HEXiga Eesti investorite võimalusi, samuti suurendab see Eesti aktsiate atraktiivsust ja likviidsust.

Ühispanga analüütiku Aivo Kanguse hinnangul võivad HEXil kaubeldavate aktsiate osas vahendustasud langeda Tallinna börsi vahendustasudega samale tasemele. Kanguse sõnul võib nüüd oodata börsil kauplemise osas huvi suurenemist ka Soome väikeinvestori poolt, keda kõrgemad vahendustasud seni eemal hoidsid.

Samas väitis Preatoni Panga maakler Priit Järviste, et vaevalt teenustasud väga palju alla tulevad. Tema sõnul pole juba praegu HEXi ja Tallinna börsi vahendustasudel olulist vahet, kuna mõlemad jäävad keskmiselt 0,3?0,5 protsendi vahele tehingu mahust.

?Eesti investori jaoks paraneb eelkõige info liikumine,? lausus Järviste. ?Ühinemise eesmärk on ikkagi eelkõige lükata Soome investori nina alla meie väheseid aktsiaid.?

Järviste kinnitusel on eestlased Helsingi börsil juba ammu kohal ja teevad seal päevas tunduvalt suuremaid tehinguid kui Tallinnas.

Tallinna börsilt võiks välisinvestorit Kanguse hinnangul huvitada eelkõige Hansapanga ja vähemal määral ka Eesti Telekomi aktsia. Järviste hinnangul võiks HEXi ja Tallinna börsi tehingut iseloomustada kui väikese poe kinnipanekut ja kauplemise üleviimist suuremasse poodi.

Väikeinvestorid on veel äraootaval seisukohal. Arhitekt ja poliitik Ignar Fjuk ütles, et kavatseb oma firma aktsiaportfelli vähemalt esialgu hoida praeguses seisus. ?Ei ole seal Helsingis midagi meelitavat,? nentis Fjuk. ?Vaata, mis juhtus Nokia ja Ericssoni aktsiatega! Arvati juba tükk aega tagasi, et Nokial on põhi käes, aga ei midagi.?

Fjuki sõnul muudab HEXil kauplemise keeruliseks ka selle geograafiline kaugus, sest Eestis ikka kuuleb, mis siin turul juhtumas on. ?Kui uudis tuleb, on sellega kaasnev reaktsioon juba ära olnud,? märkis Fjuk, pidades siseinfo kasutamist Eestis suureks probleemiks.

Kontrolli saamiseks Tallinna börsi üle väljastab Tallinna börs HEXile uusi aktsiaid. Lisaks teeb HEX pakkumise osta võrdselt 40 protsenti kõigi Tallinna börsi suuromanike aktsiatest.

Tallinna börsi suurimad osanikud on Hansapank, Ühispank ja LHV. Börsi kodulehel asuva info kohaselt on suurim aktsionär Hansapank, kellele kuulub börsist 19%. Järgnevad Ühispank (17%), LHV (13%) ja Sampo (10%).

Tallinna börsi turuväärtuseks võib olla 17,2 mln omakapitali juures 20 mln krooni, kuna suur osa ettevõtteid on börsilt lahkunud või lahkumas, aktsionäride arv väike ja väikse börsi perspektiiv nõrk.

Tallinna linna finantsspetsialist Charlie Viikberg ütles, et mingil juhul ei saa börsi turuväärtus olla alla omakapitali. Viikbergi sõnul on börsi puhul plussiks see, et sinna juurde saab pookida eri teenuseid, mida börs seni teinud pole.

Börsi liikmete esindajad ei nõustunud eile HEXiga sõlmitava tehingu hinda kommenteerima.

juhtkiri: Investeerimiseks avaneb huvitavaid võimalusi

küsitlus: Mida toob kaasa Tallinna ja Helsingi börsi koostöö?

Ühinemisel laienevad Tallinna börsile Soome rangemad nõuded

HEX võib päästa Tallinna börsi varjusurmast

Intervjuu Tallinna börsi käivitaja Ivar Lukiga

Tallinna börsi kuldaeg oli üsna alguses

HEXi käibes domineerib Nokia

Rain Lõhmus: Tallinna börs võtab kasutusele Helsingi kauplemissüsteemi

HEXi nimekiri kohe eestlastele ei avane

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing