Intervjuu haigekassa juhatuse esimehe Maris Jessega

ÄP Online 01. märts 2001, 00:00

Ravikindlustusseaduse eelnõu on kolme viimase aasta vältel tekkinud probleemide üldistus pluss raviraha väärkasutuse võimaluste vähendamine. Nii et võidaksid need, kes on pikka aega haigekassas kindlustatud ja kelle eest makstakse sotsiaalmaksu pidevalt ja ausalt.

Eelnõuga ei pane ette ravikindlustuse tulubaasi suurendada. Kogu 2000 sügis olid ajalehtedes artiklid pikenevatest ravijärjekordadest. On kaks võimalust, kas hakata rääkima sotsiaalmaksu tõstmisest, mis ei ole maksumaksjale tõenäoliselt meelepärane, või võimalus teha piiranguid olemasolevate hüvituste saamise osas, et teatud piiranguid tehes oleks võimalik suunata rohkem raha raviteenustele, vähendada plaanilise ravi järjekordi, võimaldada raviteenuste hinna tõusu ja suurendada õdede ja arstide palkasid.

Põhimõtteliselt peaks see jah avama erakindlustusel turuni?i just ajutise töövõimetuse hüvituse osas rohkem, kui raviteenuste osas. Ja haigushüvitiste maksmisel ooteaega pikendamine kahe päeva võrra, seda võib näiteks hakata kindlustama erakindlustuses, et inimene ei jää rahata ka esimestel päevadel. Näiteks tööandja võiks seda kindlustust maksta töövõtja eest.

Eelnõu seletuskirjas oleme eraldi välja toonud, et eelnõu autoritel palutakse kaaluda vabatahtliku kindlustuse võimaldamist muidu sundkindlustusega haigekassas. Tulime vastu neile, kel seni polnud võimalik ennast kindlustada.

On kindlasti probleem, et mõnel inimesel võib tekkida motivatsioon muude maksude maksmisest kõrvale hoida, kuid haigekassa ja maksuamet on seni koostööd teinud ja teevad ka edaspidi. Eks need vabatahtlikku kindlustust võtvad inimesed saavad olema maksuameti suurendatud tähelepanu all.

Eesmärk on see, et ravijärjekorrad kaovad.

Esiteks on tegemist eelnõuga, mis on saadetud kooskõlastusringile. Millisena see eelnõu vastu võetakse, saame teada sügisel. Lastega on üks positiivne uudis, et ema saab sündiva lapsega kauem kodus olla, pikeneb sünnitushüvituse andmise aeg.

Teiseks laieneb kindlustus 18. eluaastast 19. eluaastani, see puudutab tuhandeid noori. Kolmandaks on lastele tagatud tasuta hambaravi.

Sel reedel arutame raviteenuste hindade tõusu haigekassa nõukogus, viimane kord tõusid hinnad 1999. aastal. Suured otsused tuleb teha märtsis, kui haigekassad hakkavad juhatusele esitama arveid, millise raviasutusega kui suured saavad olema lepingumahud.

Järgmine suur töö ongi sama ravikindlustusseaduse rakendusaktide ette valmistamine. Haigekassade arv on juba vähenenud, 17st on juba praegu alles 12 ja see arv väheneb seitsmele.

Maris Jesse: soodne pinnas eraravikindlustuseks loodud

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing